| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu br. Do 31 sierpnia br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Na jakiej zasadzie powinniśmy go zatrudniać od 1 września br.?

l reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,

l stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.


Poza tymi ograniczeniami do rozwiązywania tego typu umów mają zastosowanie wszystkie inne przepisy regulujące rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zatem po zakończeniu przez młodocianego nauki zawodu będzie on nadal zatrudniony na podstawie tej samej umowy na czas nieokreślony, a jedynie ulegną zmianie warunki jego zatrudnienia, w szczególności dotyczące stanowiska pracy i wynagrodzenia za pracę. Nie będą również obowiązywały wymienione wyżej ograniczenia dotyczące wypowiedzenia pracownikowi takiej umowy. Do tych nowo zaistniałych warunków pracodawca w porozumieniu z pracownikiem musi dostosować wiążącą ich umowę. Może to uczynić w formie np. porozumienia (aneksu) zmieniającego treść umowy o pracę.


Pracownik powinien stawić się do pracy 1 września po zakończeniu urlopu i wykazać gotowość jej świadczenia, a Państwo powinni dopuścić go do pracy. Nie ma konieczności ponownego zatrudniania tego pracownika, gdyż w dalszym ciągu pozostaje on w zatrudnieniu w Państwa firmie.


l art. 194-196 Kodeksu pracy,

l § 9 rozporządzenia z 28 maja 1996 r., w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.).


Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK