| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Pracodawca może dokonać czasowej zmiany treści stosunku pracy bez wypowiedzenia zmieniającego. W uzasadnionych przypadkach może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Powierzenie to nie wymaga zachowania formy pisemnej.


Według przepisów kodeksu pracy pracownik może wykonywać innego rodzaju pracę niż określona w umowie maksymalnie przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym. Jest to górny limit jednorazowy, jak również dla sumy kilku krótszych okresów powierzenia innej pracy. Pracodawca może bowiem powierzyć pracownikowi inną pracę na krótkie okresy nawet kilkakrotnie w ciągu roku (np. kilkudniowe, tygodniowe itp.) Jeżeli z potrzeb pracodawcy wynika konieczność dłuższego powierzenia innej pracy, należy wówczas uzyskać zgodę pracownika lub dokonać wypowiedzenia zmieniającego.


Czasowa zmiana rodzaju pracy nie może powodować obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia pracownika. Pracownik nie może ponosić negatywnych skutków wykonywania innej pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego przy czasowym powierzeniu pracownikowi innej pracy, niż określona w umowie o pracę (art. 42 par. 4 k.p.) obniżeniu nie może ulec wynagrodzenie pracownika obliczone na zasadach ustalenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Według sądu przy powierzeniu innej pracy niż określona w umowie następuje odstępstwo od treści umowy w drodze jednostronnej czynności zakładu pracy. Może ono powodować dla pracownika szereg niedogodności i dlatego zagwarantowane musi być zachowanie dotychczas otrzymywanego wynagrodzenia traktowanego jako średnia suma jego wszystkich składników. Możliwość obliczenia tak rozumianego wynagrodzenia za pracę dają zasady ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop (z uzasadnienia wyroku SN z 22 listopada 1990 r., I PR 362/90, OSP 1991/2/213).


Jeżeli pracownikowi zostanie powierzona tymczasowo inna praca, za której wykonanie należy się wyższe wynagrodzenie, wówczas może on otrzymać wynagrodzenie wyższe niż dotychczasowe.


Pracodawca, powierzając pracownikowi czasowo inną pracę niż określona w umowie, musi pamiętać o tym, by odpowiadała ona kwalifikacjom pracownika. Musi to więc być taka praca, która z jednej strony nie wymaga wyższych kwalifikacji niż posiadane przez niego, ale równocześnie nie może to być praca, która wymaga znacznie niższych kwalifikacji lub ich braku przy wykonywaniu prac prostych. Nie można bowiem na podstawie art. 42 par. 4 k.p. powierzyć pracownikowi pracy, która nie wymaga żadnych kwalifikacji (por. wyroki SN: z 8 maja 1997 r., I PKN 131/97, OSNAPiUS 1998/6/178 oraz z 5 lutego 1998 r., I PKN 515/97, OSNAPiUS 1999/2/46).


PRZYKŁAD

POWIERZENIE INNEJ PRACY NA PÓŁ ROKU

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK