| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudniać i zwalniać pracowników młodocianych

Jak zatrudniać i zwalniać pracowników młodocianych

Niebawem rozpocznie się okres, w którym pracodawcy będą zatrudniać pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Będzie to także czas, kiedy dochodzi do rozwiązywania umów z młodocianymi. Z uwagi na fakt, że tę grupę pracowników obowiązują odmienne regulacje niż stosowane do pozostałych pracowników, pracodawcy mają dużo problemów z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników młodocianych.(?) Chcemy zatrudnić młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Czy możemy podpisać z nim umowę lojalnościową, zgodnie z którą młodociany po zakończeniu przygotowania będzie u nas pracował jeszcze co najmniej 1 rok, a w sytuacji gdyby nie dotrzymał umowy, będzie zobowiązany zwrócić nam koszty przygotowania zawodowego?


Zobowiązanie się młodocianego, zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego, do przepracowania oznaczonego okresu (po ukończeniu tego przygotowania) i do zwrotu zakładowi pracy kosztów przygotowania zawodowego w razie rozwiązania przez niego umowy przed upływem tego okresu jest nieważne. Takie stanowisku zajął również Sąd Najwyższy w uchwale z 7 grudnia 1988 r. (III PZP 32/88, OSNCP 1989/3/44).


Pracodawca nie może zatem podpisać z młodocianym umowy lojalnościowej, która obejmowałaby swoimi postanowieniami okres po zakończeniu przygotowania zawodowego.(?) Czy można zatrudnić młodocianego, który nie ukończył gimnazjum? Jeśli tak, to jakich formalności w związku z takim zatrudnieniem trzeba dopełnić?


Z młodocianym, który nie ukończył gimnazjum, można zawrzeć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeżeli:

l został on przyjęty do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w gimnazjum oraz uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej albo

l uzyskał zezwolenie dyrektora gimnazjum, w którego obwodzie mieszka, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą oraz uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.


Do zawarcia powyższej umowy konieczny jest jednak wniosek jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna.


Z młodocianym, który nie ukończył gimnazjum i uczy się poza szkołą, może być, po ukończeniu przez niego przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.(?) Jak powinna wyglądać umowa o pracę zawierana z młodocianym w celu przygotowania zawodowego?


Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna być zawarta na piśmie i zawierać oznaczenie stron umowy, rodzaj umowy, rodzaj przygotowania zawodowego (a więc określać to, czy młodociany będzie odbywać naukę zawodu, czy będzie przyuczany do wykonywania określonej pracy), datę zawarcia, czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego, sposób dokształcania teoretycznego, wymiar czasu pracy oraz wysokość wynagrodzenia.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK