| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.


Inspektor pracy, wydając nakaz skierowania do innej pracy pracownika lub osoby dopuszczonej do pracy - nie wskazuje stanowiska, na które osoba ta ma być przesunięta. Decyzję taką podejmuje pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu. Decyzja skierowania do innej pracy nie ma charakteru nieodwracalnego. W sytuacji gdy odpadnie przyczyna przesunięcia na inne stanowisko pracownika lub osoby dopuszczonej do pracy, nie ma przeszkód jej powrotu na dotychczasowe stanowisko pracy.


Z mocy ustawy termin wykonania nakazów wstrzymania prac, skierowania do innych prac, wstrzymania eksploatacji maszyny lub urządzenia, zakazania wykonywania pracy lub działalności jest natychmiastowy. Wniesienie odwołania od nakazu wstrzymania prac nie wstrzymuje jego wykonania, jednakże okręgowy inspektor pracy może wstrzymać wykonanie nakazu do czasu rozpatrzenia odwołania, jeżeli przedsięwzięcia podjęte przez pracodawcę (osobę działającą w jego imieniu) wyłączają bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracowników.


Ustawodawca wyposażył okręgowych inspektorów pracy w uprawnienie o szczególnie dolegliwym skutku - mogą wydawać nakazy zaprzestania prowadzenia działalności bądź działalności określonego rodzaju. Przesłanką wydania nakazu jest stwierdzenie, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy w wydziale, dziale, zakładzie jako całości zagraża życiu lub zdrowiu pracowników lub osób fizycznych wykonujących prace na innej podstawie niż stosunek pracy. Zagrożenia wynikające ze stanu bhp nie mogą mieć charakteru bezpośredniego, bowiem inspektor pracy powinien podjąć bezzwłocznie działania w celu wyeliminowania takich zagrożeń. Wobec braku ustawowej definicji takiego stanu, w piśmiennictwie i orzecznictwie przyjmuje się, że w szczególności powinien charakteryzować się rażącym odstępstwem od np.:

l norm powierzchniowo-przestrzennych oraz wysokości pomieszczeń pracy;

l wymogów oświetlenia pomieszczeń pracy światłem dziennym;

l wymogów zapewnienia odpowiedniej temperatury powietrza na stanowiskach pracy;

l wymogów zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach pracy, a także zapewnienia wentylacji miejscowej o skuteczności eliminującej przekroczenie norm higieniczno-sanitarnych;

l wymogów związanych z eliminowaniem zagrożenia pożarowego.


Stany te powinny występować w zasadzie jednocześnie i stwarzać udowodnione zagrożenie dla życia i zdrowia. Występujące zagrożenia powinny mieć charakter trwały lub powtarzalny, a w każdym razie - nie jednorazowy.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK