| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wolontariat pracowniczy wyzwalacz kapitału społecznego firmy

Wolontariat pracowniczy wyzwalacz kapitału społecznego firmy

Wdrażanie wolontariatu pracowniczego umożliwia odniesienie obopólnych korzyści zarówno firmom i ich pracownikom, jak i społecznościom i organizacjom.


Przedsiębiorstwa mają również swoje motywacje do społecznego zaangażowania. Firma dokonuje kolejnego kroku w swoim rozwoju, według zasady win-win staje się nie tylko darczyńcą, ale i obdarowanym. Menedżerowie stają się odpowiedzialni za swoje otoczenie, za najbardziej potrzebujących, w tym również za swoich pracowników, ich rozwój, poszerzanie kompetencji, pełną profesjonalizację opartą nie tylko na specjalistycznej wiedzy, lecz na umiejętnościach i doświadczeniach życiowych. Dzięki temu firma funkcjonuje w sprzyjającym otoczeniu, umacnia swoją dobrą reputację i zaufanie wśród klientów i partnerów biznesowych oraz wśród samych pracowników. To z kolei ułatwia pozyskiwanie wartościowych pracowników i lojalnych klientów.


„Wspólna praca na rzecz innych buduje poczucie wspólnoty wśród pracowników i przedstawicieli, integruje, poprawia relacje i komunikację między działami firmy. Dzięki wolontariatowi firma ma pewność, że odpowiada na realne potrzeby i pomaga rozwiązywać rzeczywiste problemy, co poprawia kontakty z organizacjami i ludźmi z danej okolicy. Co bardzo ważne, zaangażowani pracownicy rozwijają swoje umiejętności i talenty” - Adam Chiliński, wiceprezes firmy Provident.


Wolontariat biznesu to pierwszy program pozarządowy w Polsce, który rozwija wolontariat pracowniczy, a realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu i ogólnopolską sieć regionalnych Brokerów. W Polsce realizuje go dziś z nami elita sektora biznesu, angażując się bezpośrednio w aktywność społeczną w sposób profesjonalny i zorganizowany, czyli partnerzy strategiczni programu: Commercial Union Polska, Telekomunikacja Polska i Citi Handlowy, Provident oraz Partnerzy: ING Bank Śląski, euroscript, Cadbury Wedel. Jest tutaj też miejsce dla nowych, ambitnych.


W firmach tych panują najbardziej sprzyjające warunki dla wolontariatu pracowniczego, ze względu na dbałość o pracowników przedsiębiorczych, kreatywnych, usatysfakcjonowanych. Pracownicy mogą liczyć na finansowanie zarówno swoich autorskich projektów wolontarystycznych, jak i działań oferowanych przez Centrum Wolontariatu, mogą przeznaczyć dzień pracy w roku na pomoc innym, mogą wspólnie z zespołem współpracowników spędzić również dla innych użyteczny wyjazd integracyjny, mają zapewnione ubezpieczenie.


Celem programu jest budowanie lokalnego partnerstwa między środowiskiem przedsiębiorców oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi, które ma służyć aktywnemu włączaniu się firmy w życie społeczności lokalnych oraz wpływać na wzmacnianie kultury korporacyjnej przedsiębiorstwa, umacnianie jej pozytywnego wizerunku zarówno na zewnątrz, jak i wśród pracowników.


Im dłużej w programie tym pracownicy wchodzą w bezpośrednie i bliskie relacje z innymi, które są oparte na dobrowolności i partnerstwie, bez względu na ich status społeczny czy zawodowy, wielkość i markę firmy. Obecność wzajemnego zaufania wywołuje skłonność do podejmowania nowych wyzwań przez pracowników, a dodatkowo wpływa na poczucie bezpieczeństwa, wzajemne wsparcie w trudnych chwilach i dobrą komunikację. Wzmocnione są również niepisane normy społeczne w miejscu pracy. Pracownicy nie są już instrumentem w rękach przedsiębiorcy, ale obywatelem firmy, w której pracują i żyją wśród przyjaźnie nastawionych do siebie ludzi.


Izabela Dyakowska

konsultantka ds. społecznego zaangażowania biznesu

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK