| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

W jakim terminie ZUS wypłaci przedsiębiorcy zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zatrudniam 5 pracowników. W związku z chorobą otrzymałam zwolnienie lekarskie od 8 maja do 5 czerwca 2007 r., a później od 6 czerwca.


Jeśli przekazanie dokumentów rozliczeniowych i zapłata składek nastąpi przed upływem obowiązującego dla danego płatnika składek terminu, termin 30 dni na dokonanie wypłaty zasiłku biegnie od następnego dnia po dniu zapłaty składek za dany miesiąc rozliczeniowy.


PRZYKŁAD

Osoba prowadząca jednoosobowo zakład fryzjerski podlega z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W ZUS przedłożyła wszystkie dokumenty do wypłaty zasiłku chorobowego, tj. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA od 19 kwietnia do 6 maja br. oraz druk ZUS Z-3a zaświadczenie płatnika składek. Osoba ta jest zobowiązana do opłacenia składek za kwiecień 2007 r. (miesiąc, w którym zachorowała) w terminie do 10 maja. Zapłata składek i przekazanie dokumentów rozliczeniowych nastąpiło 4 maja br. Termin 30 dni na dokonanie wypłaty biegnie od 5 maja, tj. od następnego dnia po dniu dokonania wpłaty.


Termin na dokonanie wypłaty jest ustalany od daty złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień. ZUS traktuje datę opłacenia składki na równi z datą wpływu ostatniego dokumentu, umożliwiającego podjęcie wypłaty.


l art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

l art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).


Bogusław Nowakowski

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK