| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Jakie składki zapłaci przedsiębiorca

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zakładają własne firmy, mogą - przy spełnieniu wskazanych w przepisach warunków, - opłacać niższe składki na ubezpieczenia. Ulga ta przysługuje przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.


Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudnia pracownika, za każdy miesiąc jest zobowiązana składać:

n raport ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 70 xx, w którym wykazuje składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne za siebie,

n raport ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 xx, w którym wykazuje składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne za zatrudnionego pracownika, oraz ewentualnie raport ZUS RSA o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek, w którym wykaże okresy przerwy w ubezpieczeniu, np. urlop bezpłatny.

n deklarację rozliczeniową ZUS DRA, w której wykazuje zbiorczo należne składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP oraz FGŚP.


Składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracownika powinny być naliczane od wypłaconego mu w danym miesiącu przychodu. Składek na ubezpieczenia społeczne nie należy naliczać od wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w związku z chorobą. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy naliczać od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się także od wynagrodzenia za czas choroby.


Dokumenty rozliczeniowe powinny być składane w terminie do 15 dnia danego miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym samym terminie składki powinny być opłacane.


PRZYKŁAD:

WYSOKOŚĆ SKŁADEK ZA NIEPEŁNY MIESIĄC

Czytelniczka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej 11 maja 2007 r. Spełnia ona warunki do opłacania składek od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym, iż ubezpieczeniom podlega tylko przez część miesiąca, kwotę 280,80 zł należy podzielić przez 31 (liczba dni maja) i pomnożyć przez 21 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom w maju)

280,80 zł : 31 x 21 = 190,22 zł

Od tak ustalonej podstawy należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za maj.


Podstawa prawna

n Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).


MICHAŁ JAROSIK

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK