| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kontrola PIP w firmie

Kontrola PIP w firmie

Kontrola w firmie to jedno ze zdarzeń, których przedsiębiorcy najbardziej się obawiają. W większości przypadków obawy nie są spowodowane próbami ukrycia jakichś okoliczności, a jedynie niewiedzą na temat uprawnień i obowiązków obydwu stron postępowania. Wiedza ta jest przydatna, tym bardziej że w gruncie rzeczy właściciele firm mogą się spodziewać kontroli dotyczącej niemal każdej sfery ich działalności.

Obowiązki pracodawcy i uprawnienia inspektora podczas kontroli

W trakcie kontroli pracodawca ma obowiązek zapewnienia inspektorowi pracy swobodnego poruszania się po terenie zakładu pracy i nie musi wydawać mu przepustki do przeprowadzania oględzin obiektów, stanowisk pracy, maszyn i urządzeń oraz przebiegu procesów technologicznych. Należy podkreślić, że pracodawca nie może dokonać rewizji osobistej inspektora pracy na terenie kontrolowanego podmiotu. Inspektor pracy może także żądać od pracodawcy oraz od wszystkich pracowników lub osób, które są lub były zatrudnione albo które wykonują lub wykonywały pracę na rzecz kontrolowanego podmiotu na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym od osób wykonujących działalność gospodarczą lub osób korzystających z agencji zatrudnienia, pisemnych i ustnych informacji w sprawach objętych kontrolą. Może również wzywać i przesłuchiwać te osoby w związku z przeprowadzaną kontrolą dokumentacji technicznej i technologicznej, wyników ekspertyz, badań i pomiarów dotyczących produkcji bądź innej działalności zakładu. Pracodawca ma obowiązek przekazać próbki surowców i materiałów używanych, wytwarzanych lub powstających w toku produkcji w ilości niezbędnej do przeprowadzenia analiz lub badań, gdy mają one związek z przeprowadzoną kontrolą. Pracodawca przedkłada także akta osobowe oraz dokumenty związane z zatrudnianiem pracowników lub innych osób wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło) w celu sprawdzenia przez inspektora tożsamości osób wykonujących pracę w danym zakładzie pracy.
ZAPAMIĘTAJ
Odmowa udzielenia inspektorowi żądanej informacji lub uniemożliwienie wglądu do dokumentacji może być potraktowane jako utrudnienie w działalności organów inspekcji pracy zagrożone odpowiedzialnością karną.
Inspektor może utrwalać przebieg i wyniki oględzin za pomocą aparatury i środków technicznych służących do utrwalania obrazu i dźwięku (aparatów fotograficznych, kamer, dyktafonów itp.). Może także sporządzać odpisy lub wyciągi z dokumentów, robić zestawienia i obliczenia na podstawie dokumentów, a w razie potrzeby żądać tego od podmiotu kontrolowanego, jeśli jest to niezbędne dla wyników kontroli. Inspektor pracy zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy informacji powziętych w związku z kontrolą, a obowiązek ten trwa również po ustaniu jego zatrudnienia w PIP. Pracodawca, jeśli może, powinien zapewnić inspektorowi pomieszczenie do pracy w zakładzie i warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli. Inspektor zobowiązany jest również do współdziałania w trakcie kontroli ze związkami zawodowymi, organami samorządu załogi, radami pracowników i społeczną inspekcją pracy.
Ograniczenia w możliwości prowadzenia kontroli pracodawcy-przedsiębiorcy, polegające na:
• dokonywaniu czynności kontrolnych w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej,
• zakazie równoczesnego podejmowania i prowadzenia więcej niż jednej kontroli, ograniczeniu czasu trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym,
– nie odnoszą się do organów inspekcji pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK