| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

W przypadku tzw. warunków preferencyjnych, określonych w art. 18a ustawy systemowej, minimalną podstawą wymiaru składek jest kwota równa 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2011 r. – 415,80 zł (30% z 1386 zł). Taka możliwość przysługuje przez pierwsze pełne 24 miesiące kalendarzowe od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jest to z pewnością duża oszczędność. Osoba, która może opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinna brać pod uwagę jeszcze jeden aspekt. Okres opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne może zostać wliczony do stażu, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem opłacania składek od podstawy wymiaru nie niższej niż minimalna kwota wynagrodzenia. Jeśli chce, aby okres prowadzenia działalności (cały lub jego część) został wliczony do stażu, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych i jego wysokość, musi zadeklarować podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości nie niższej niż kwota minimalnego wynagrodzenia (art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 106, poz. 622). Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie równa bądź wyższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia, wówczas pojawi się obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Należy więc rozważyć swoją sytuację, bo nieopłacanie składek na Fundusz Pracy przez 24 miesiące to kolejne oszczędności.

Z możliwości opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności może skorzystać osoba, która jednocześnie spełnia warunki:

• zaczęła prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą (preferencyjne zasady nie dotyczą innej działalności niż gospodarcza),

• nie prowadziła w okresie ostatnich 60 miesięcy żadnej pozarolniczej działalności (zarówno gospodarczej, jak i innej niż gospodarcza, np. jako wspólnik spółki jawnej),

• nie wykonuje w ramach podjętej działalności gospodarczej pracy na rzecz swojego byłego pracodawcy, dla którego te same zadania wykonywała w ramach stosunku pracy w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rozpoczęcie działalności.

Egzekucja składek ZUS

Zakaz podejmowania współpracy z byłym pracodawcą dotyczy tylko tych zadań, które były wykonywane w ramach zadań pracowniczych lub służbowych. Prawa do opłacania niższych składek nie utraci przedsiębiorca, który z byłym pracodawcą nawiąże współpracę w innym zakresie, np. kiedy osoba wcześniej zatrudniona na stanowisku typowo administracyjnym podejmie się, w ramach własnej działalności, reklamowania produktów byłego pracodawcy. Jeśli przedsiębiorca pracował u kilku pracodawców przed rozpoczęciem działalności (w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym rok rozpoczęcia działalności), nie może podjąć współpracy z żadnym z nich – oczywiście wtedy, gdy współpraca miałaby polegać na wykonywaniu w ramach działalności tych samych czynności, które wcześniej wykonywał jako pracownik. Nie ma natomiast przeszkód, by podejmować współpracę z byłym zleceniodawcą czy nakładcą. Ograniczenie to ma bowiem na celu wyeliminowanie możliwości wpływania na pracowników, by świadczyli swoją pracę w ramach własnej działalności.

Prawo opłacania niższych składek nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorca, który ma prawo opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinien zgłosić się do ZUS z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia – tj. 05 70 xx lub 05 72 xx – jeśli ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Gdy traci prawo do opłacania niższych składek (po upływie 24 miesięcy lub w momencie podjęcia współpracy z byłym pracodawcą), musi wyrejestrować się z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem, z jakim zgłosił się do tych ubezpieczeń, a następnie ponownie się zgłosić do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem właściwym dla przedsiębiorców, dla których minimalną podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest kwota równa 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia (05 10 xx lub 05 12 xx – gdy ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy).

Odprowadzanie składek od ozusowanych umów zleceń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK