| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Składki ZUS w działalności przedsiębiorcy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z ponoszeniem przez przedsiębiorców wielu kosztów, przy czym część z nich wynika z pewnych zobowiązań względem państwa. Jak wiadomo, bardzo ważnymi obowiązkami, które muszą wypełniać podmioty gospodarcze, są, obok rozliczeń z fiskusem, zobowiązania względem ZUS-u. Przedsiębiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Osoby takie obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Niektóre osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga polega na tym, że przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej można opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej kwoty, jednak nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób niekorzystających z ulgi w opłacaniu składek stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Zobacz aktualne stawki ZUS >>>

Autorzy: Joanna Stolarska, Wojciech Adamski, Joanna Kalinowska Opracował Przemysław Mańko Publikacja: Poradnik Gazety Prawnej nr 27 z dnia 2011-07-19

Zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego

Opłacanie składki na ubezpieczenie wypadkowe uprawnia przedsiębiorcę do świadczeń przysługujących w związku z wypadkiem przy prowadzeniu działalności. Przedsiębiorca może uzyskać z ubezpieczenia wypadkowego prawo m.in. do jednorazowego odszkodowania, zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego – nawet jeśli nie opłacał składek na ubezpieczenie chorobowe. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pod warunkiem, że w dniu wypadku osoba prowadząca działalność miała uregulowane wszystkie składki. Dopuszczalny limit niedopłaty składek nie może przekroczyć 6,60 zł. Jeśli zadłużenie przekracza tę kwotę, ZUS odmawia prawa do świadczeń. Okres przedawnienia świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego to sześć miesięcy. Przedsiębiorca, który miał zadłużenie z tytułu składek na kwotę wyższą niż 6,60 zł, może więc uzyskać świadczenie, jeśli:

• spłaci całość zadłużenia w ciągu sześciu miesięcy od dnia wypadku – otrzymuje wówczas świadczenie za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy z tego tytułu,

• spłaci całość zadłużenia po upływie sześciu miesięcy od dnia wypadku – otrzymuje świadczenie od dnia spłaty całości zadłużenia; prawo do świadczeń za okres przed tą datą ulega przedawnieniu.

Inne zasady obowiązują w związku z opłacaniem składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Z ubezpieczenia chorobowego można uzyskać prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, a także do świadczenia rehabilitacyjnego. Prawo do każdego zasiłku przysługuje pod warunkiem, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub współpracująca przy jej prowadzeniu podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w dniu powstania niezdolności do pracy. Przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego po dniu, w którym powstała niezdolność do pracy, nie daje prawa do zasiłku. Oznacza to m.in., że zasiłek chorobowy nie przysługuje przedsiębiorcy, który zachoruje w trakcie przerwy w ubezpieczeniu chorobowym spowodowanej zawieszeniem działalności. Nie ma prawa do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy, także po wznowieniu tej działalności. Dodatkowo zasiłek chorobowy przysługuje pod warunkiem, że osoba prowadząca działalność lub współpracująca przy jej prowadzeniu posiada co najmniej 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego – tj. okres nieprzerwanego opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe przez co najmniej 90 dni. Aby ubezpieczenie chorobowe nie ustało, konieczne jest natomiast terminowe opłacanie pełnej składki na ubezpieczenie chorobowe. W tym przypadku dopuszcza się jednak kwotę niedopłaty, która nie powoduje wyłączenia z ubezpieczenia chorobowego – gdy zadłużenie za dany miesiąc nie przekracza 6,60 zł. Licząc 90 dni dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ZUS może doliczyć poprzedni okres tego ubezpieczenia pod warunkiem, że przerwa między kolejnymi okresami ubezpieczenia chorobowego nie przekroczyła 30 dni. W przeciwnym przypadku wcześniejsze opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe nie ma znaczenia. Powinien to brać pod uwagę również przedsiębiorca, który zawiesza działalność na dłużej niż 30 dni, ponieważ po „odwieszeniu” działalności nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po 90 dniach opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe. Brak prawa do zasiłku oznacza, że za okres choroby trzeba opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w pełnej wysokości. Tylko w nielicznych przypadkach przedsiębiorca czy osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności ma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego (mimo braku 90 dni ubezpieczenia chorobowego). Prawo to przysługuje:

• absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,

• ubezpieczonym, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy (wówczas zasiłek jest jednak wypłacany z ubezpieczenia wypadkowego),

• posłom i senatorom, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od zakończenia kadencji.

Okres przedawnienia prawa do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego również wynosi sześć miesięcy. Jest jednak liczony inaczej – od ostatniego dnia nieprzerwanej niezdolności do pracy. W tym przypadku opłacenie składek na ubezpieczenie chorobowe w ciągu sześciu miesięcy nie jest jednak równoznaczne z uzyskaniem prawa do zasiłku. Ubezpieczenie chorobowe ustaje bowiem z pierwszym dniem miesiąca, za który nie zostały opłacone składki w terminie (lub od następnego dnia po okresie pobierania zasiłku przysługującego od pierwszego dnia miesiąca). Jeśli przedsiębiorca nie opłaci składek w terminie, może się starać o przywrócenie terminu do ich opłacenia. Jednak możliwe jest to pod warunkiem uzyskania zgody ZUS, która zależy od tego, czy uzna on prośbę i wyjaśnienie płatnika za wystarczające. W bieżącej praktyce ZUS w przeważającej większości przypadków przychyla się w tej kwestii do wniosku płatnika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK