| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Zasady wystawiania refaktur

Przed wskazaniem zasad wystawiania refaktur należy podkreślić ich autonomiczny charakter. Wbrew przekonaniu wielu podatników, refaktury nie muszą stanowić dokładnego odzwierciedlenia faktur zakupowych. Podatnikom przysługuje np. prawo do doliczania marży do odsprzedawanych usług czy towarów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 czerwca 2010 r., sygn. IPPP2-443-116/10-4/KG). A zatem wystawiając refaktury podatnicy nie są związani treścią faktur refakturowanych (faktur zakupowych).

Mając to na uwadze, należy wyjaśnić, że refaktury (faktury dokumentujące odsprzedaż usług oraz towarów) są wystawiane na analogicznych zasadach jak „zwykłe” faktury.

Dotyczy to zarówno treści refaktur, jak i terminu ich wystawienia. Przykładowo, tytuł refaktury powinien brzmieć FAKTURA VAT, nie zaś REFAKTURA VAT. Wskazanie, że dana faktura jest refakturą, może zostać dokonane w formie podtytułu lub adnotacji w innym miejscu faktury.

Refaktury dokumentujące np. odsprzedaż usług dostarczania wody czy wywozu nieczystości dokonywaną na podstawie stałej umowy mogą być wystawiane dowolnie wcześnie przed powstaniem obowiązku podatkowego, nie później jednak niż z chwilą powstania tego obowiązku podatkowego (zob. § 11 rozporządzenia o fakturach).

Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstaje z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie właściwej dla odsprzedaży tych usług, przy czym przez umowę tę należy rozumieć umowę stanowiącą podstawę refakturowania (a nie umowę, na podstawie której są wystawiane refakturowane faktury).

Umową właściwą dla rozliczeń z tytułu odsprzedaży towarów i usług w ramach usługi najmu nie jest umowa z dostawcą mediów, ale umowa zawarta pomiędzy wynajmującym (wydzierżawiającym) a najemcą (dzierżawcą). Termin ten może zostać ustalony przez strony dowolnie, zgodnie z zasadą swobody kształtowania umów (art. 3531 kodeksu cywilnego).

(...) Jeżeli umowa najmu (dzierżawy) nie zawiera terminów płatności za odsprzedaż „mediów”, a terminy zapłaty wynikają jedynie z faktur VAT, to obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ustalonymi terminami płatności zawartymi w przedmiotowych fakturach” (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 czerwca 2010 r., sygn. ITPP1/443-273b/10/MN)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK