| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

W takim przypadku, zgodnie z § 20 ust. 1 rozporządzenia o fakturach, sprzedawca (względnie jego następca podatkowy – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 lipca 2010 r., sygn. IPPP2-443-266/10-4/KG) na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej (przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur i faktur korygujących przesłanych w formie elektronicznej – zob. § 20 ust. 2 rozporządzenia o fakturach). Duplikaty mają taką samą moc, jak oryginały faktury czy faktur korygujących. W konsekwencji zdarza się, że prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje z chwilą otrzymania duplikatu faktury (na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT) albo że prawo do korekty naliczonego VAT powstaje z chwilą otrzymania duplikatu faktury korygującej (zgodnie z art. 86 ust. 10a ustawy o VAT). Dzieje się tak wówczas, gdy podatnik faktycznie nie otrzymał faktury lub faktury korygującej, której duplikat został wystawiony (tj. gdy pierwotna faktura lub faktura korygująca zaginęła przed jej otrzymaniem przez podatnika). W takich przypadkach otrzymanie duplikatu faktury lub faktury korygującej wywołuje taki sam skutek jak otrzymanie pierwotnej faktury lub faktury korygującej, np. powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 listopada 2009 r., sygn. IPPP3/443-794/09-4/KG).

Od takich przypadków należy odróżnić sytuacje, w których pierwotna faktura lub faktura korygująca zaginęły już po ich otrzymaniu przez podatnika. Wtedy otrzymanie duplikatu faktury lub faktury korygującej nie wywołuje żadnych skutków dla rozliczenia VAT (przykładowo otrzymanie duplikatu faktury, która zaginęła po jej otrzymaniu, nie skutkuje powstaniem prawa do odliczenia, gdyż prawo to powstało wcześniej, tj. w momencie otrzymania faktury pierwotnej – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 kwietnia 2010 r., sygn. ILPP2/443-222/10-2/AK).

UWAGA!

Obowiązek wystawienia duplikatu faktury lub faktury korygującej ma charakter bezwzględny.

Sprzedawca (ewentualnie następca podatkowy sprzedawcy) nie ma prawa odmówić wystawienia takiego duplikatu (zob. przykładowo nadal aktualne postanowienie Naczelnika I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 13 października 2005 r., sygn. 1471/NTR1/443-357a/05/AS).

Natomiast nabywca powinien odmówić wystawienia duplikatu faktury (faktury korygującej). Nabywcy towarów i usług nie mają bowiem ani obowiązku, ani możliwości wystawiania sprzedawcom duplikatów zniszczonych lub zaginionych kopii faktur. Przepisy nie określają żadnej procedury odtwarzania zniszczonych lub zaginionych kopii faktur. Nabywcy mogą co najwyżej udostępnić sprzedawcy kserokopię posiadanego przez siebie oryginału faktury.

Chociaż nie wynika to z przepisów wprost, nie ulega wątpliwości, że sprzedawca ma obowiązek wystawienia duplikatu również w przypadku zagubienia lub zniszczenia wystawionego duplikatu. Wystawiany jest wówczas kolejny duplikat faktury, faktury korygującej lub noty korygującej.

Zgodnie z § 20 ust. 3 rozporządzenia o fakturach faktura i faktura korygująca wystawione ponownie muszą dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę wystawienia (faktyczną datę wystawienia duplikatu, a nie datę wystawienia zniszczonej czy zagubionej faktury). Poza dodatkowym wyrazem DUPLIKAT oraz datą wystawienia duplikatu ponownie wystawiona faktura (faktura korygująca) musi być odzwierciedleniem pierwotnej faktury (w tym musi zawierać, niezależnie od daty wystawienia duplikatu, datę wystawienia faktury pierwotnej).

Duplikat faktury i faktury korygującej wystawia się w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca (zob. § 20 ust. 4 rozporządzenia o fakturach). W przypadku faktur i faktur korygujących przesłanych w formie elektronicznej duplikat faktury i faktury korygującej sprzedawca przesyła nabywcy, zachowując je jednocześnie w swojej dokumentacji – zob. § 20 ust. 5 rozporządzenia o fakturach).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK