| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Faktury korygujące rozliczane w drodze korekty deklaracji

Część faktur korygujących musi być rozliczana przez sprzedawców w drodze korekty deklaracji VAT, w której zostały uwzględnione korygowane faktury pierwotne. Do tej grupy należą faktury korygujące podwyższające kwotę podatku należnego wykazanego na fakturze pierwotnej, jeśli konieczność korekty jest konsekwencją błędu popełnionego przy wystawieniu faktury pierwotnej (a zatem nie należą do tej grupy faktury korygujące wystawiane w związku z podwyższeniem ceny z przyczyn, które powstały po wystawieniu faktury pierwotnej). Na obowiązek „wstecznej” korekty należnego VAT wskazują też organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2010 r., sygn. IPPP1-443-212/10-2/AS).

Do grupy faktur korygujących rozliczanych w drodze korekty deklaracji należą faktury wystawiane w związku z:

• zastosowaniem stawki podatku niższej od prawidłowej (np. stawki 8 proc. zamiast 23 proc., 5 proc. zamiast 8 proc. czy 22 proc. zamiast 23 proc.),

• zastosowaniem zwolnienia z podatku zamiast opodatkowania stawką 3 proc., 7 proc. lub 22 proc. (w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r.) albo 5 proc., 8 proc. lub 23 proc. (w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.),

• innymi pomyłkami (pomyłką w ilości towarów, pomyłką w cenie, pomyłką w kwocie podatku itp.), których skutkiem było zaniżenie podatku należnego wykazanego na fakturze pierwotnej.

PRZYKŁAD:

Spółka wystawiła 5 stycznia 2011 r. fakturę, w której błędnie opodatkowała wykonaną w tym samym dniu usługę według stawki 22 proc. (powinno być 23 proc.). Fakturę tę spółka uwzględniła w deklaracji VAT-7 za styczeń 2011 r.

Błąd został dostrzeżony na początku marca 2011 r. W konsekwencji firma wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą cenę netto (cena brutto nie zmieniła się) oraz zmieniającą stawkę podatku z 22 proc. na 23 proc. Firma powinna rozliczyć tę fakturę w drodze korekty deklaracji VAT-7 za styczeń 2011 r. (przez zmniejszenie kwoty w poz. 29 oraz zwiększenie kwoty w poz. 30 tej deklaracji).

Rozliczanie faktur korygujących przez nabywców

Rozliczanie faktur korygujących przez nabywców polega, co do zasady, na uwzględnieniu obniżonych lub podwyższonych kwot wynikających z faktur korygujących w poz. 48 i 49 lub 50 i 51 deklaracji VAT. Towarzyszyć temu powinno dokonanie stosownych zapisów w prowadzonej przez podatników ewidencji VAT (np. w rejestrze otrzymanych faktur korygujących).

Nie dotyczy to otrzymywanych faktur korygujących błędy, które nie wpływają na rozliczenia podatników (np. dotyczących pomyłek w oznaczeniu sprzedawcy lub nabywcy czy pomyłek w nazwach towarów i usług). Wykazywanie takich faktur w ewidencji VAT nie jest konieczne, gdyż nie wpływają one na treść składanych przez podatników deklaracji VAT.

Z punktu widzenia tego, kiedy, tj. w jakiej deklaracji VAT, powinny być rozliczone otrzymywane faktury korygujące, można je podzielić na dwie grupy:

• faktury korygujące obniżające podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku,

• faktury korygujące podwyższające podstawę opodatkowania i/lub kwotę podatku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK