| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Faktury korygujące rozliczane na bieżąco

Do pierwszej grupy faktur korygujących należą faktury korygujące rozliczane zawsze na bieżąco, tj. w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) ich wystawienia. Do tej grupy należą przede wszystkim faktury korygujące wystawiane w przypadku podwyższenia ceny po wystawieniu faktury pierwotnej z przyczyn, które powstały po wystawieniu faktury pierwotnej (np. na skutek niespełnienia przez nabywcę określonych w umowie warunków czy zaistnienia przewidzianego umową zdarzenia, którego wystąpienie uprawniało sprzedawcę do podwyższenia ceny).

Określenie drugiej kategorii faktur korygujących należących do tego grupowania zależy od przyjęcia stanowiska odnośnie do istnienia obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru niektórych faktur korygujących. Zakładając, że obowiązek taki istnieje (tj. że przepisy art. 29 ust. 4a–4c ustawy o VAT są zgodne z przepisami unijnymi), wskazać należy, że do kategorii faktur rozliczanych na bieżąco należą faktury korygujące wymienione w art. 29 ust. 4b ustawy o VAT, a więc faktury korygujące obniżające podstawę opodatkowania lub kwotę podatku dotyczące:

• eksportu towarów oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów,

• dostaw towarów i świadczenia usług, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,

• sprzedaży: energii elektrycznej, chłodniczej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (czyli usług związanych z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, usług związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, usług związanych z odpadami, usług zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałych usług sanitarnych),

• pozostałych przypadków, jeżeli w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku (dotyczy to np. faktur korygujących obniżających podstawę opodatkowania sprzedaży zwolnionej od podatku czy opodatkowanej stawką 0%).

PRZYKŁAD

Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, którą wykazał w deklaracji VAT-7 za styczeń 2011 r. (obowiązek podatkowy powstał bowiem 7 stycznia 2011 r.). Po dwóch miesiącach podatnik dostrzegł, że wystawiona faktura zawiera wyższe od umówionych ceny towarów. W konsekwencji 3 marca 2011 r. podatnik wystawił fakturę korygującą do faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (obniżającą cenę towarów będących przedmiotem dostawy). Fakturę tę podatnik powinien uwzględnić w deklaracji VAT-7 za marzec (uwzględniając obniżenie ceny wynikające z przedmiotowej faktury korygującej w poz. 31 tej deklaracji).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK