| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Faktury VAT w 2011 r.

Faktury VAT w 2011 r.

Jednym z obowiązków podatników VAT jest, co do zasady, wystawianie faktur. Realizacja tego obowiązku stwarza podatnikom wiele problemów, gdyż przepisy VAT rozróżniają wiele rodzajów faktur oraz różne terminy ich wystawiania. Wątpliwości budzi również wymagana przepisami treść faktur. Znajomość zasad prawidłowego wystawiania faktur jest niezmiernie ważna dla sprzedawców, gdyż wadliwe wystawianie faktur grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej skarbowej. Również nabywcy powinni wiedzieć, jaką treść muszą zawierać otrzymywane przez nich faktury, gdyż błędnie wystawione faktury VAT mogą nie pozwalać na odliczenie podatku na nich naliczonego. W niniejszej publikacji zostały omówione wszelkie zagadnienia związane z wystawianiem faktur VAT. Publikacja uwzględnia zmiany w przepisach dotyczących faktur wprowadzone 1 stycznia 2011 r., w tym nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Autorem poradnika jest Tomasz Krywan, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT. Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Po pierwsze, bezwzględny obowiązek wystawiania faktur takim osobom istnieje tylko na ich żądanie (zob. art. 106 ust. 4 ustawy o VAT; nie dotyczy to sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw nowych środków transportu; w obu tych przypadkach sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej musi być bezwzględnie dokumentowana fakturami – zob. art. 106 ust. 5 ustawy o VAT). Powoduje to, że jeżeli nabywca będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nie zażąda wystawienia faktury, sprzedawca nie musi takiej faktury wystawiać (przy czym nie ma przeszkód, aby mimo braku żądania sprzedawca wystawił fakturę osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej).

Przepisy nie określają terminu, w jakim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą żądać od sprzedawców wystawienia im faktur. Z reguły przyjmuje się, że termin ten wynosi 3 miesiące licząc od dnia dokonania sprzedaży, tj. wydania towaru lub wykonania usługi. Taki jest bowiem termin, w jakim istnieje obowiązek wystawiania rachunków (zob. art. 87 § 4 ordynacji podatkowej). Stanowisko takie dominuje też w wyjaśnieniach organów podatkowych (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 maja 2009 r., sygn. IBPP1/443-187/09/EA czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 grudnia 2009 r., sygn. ITPP1/443-860/09/MN).

Stanowisko organów podatkowych nie jest jednak w tej kwestii jednolite. W praktyce można spotkać się z jeszcze dwiema możliwymi interpretacjami:

• zgodnie z pierwszą z nich żądanie wystawienia faktury jest skuteczne tylko do terminu na jej wystawienie, a więc najczęściej do siódmego dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 22 października 2008 r., sygn. IPPP1-443-1616/08-4/RK);

• zgodnie z drugą interpretacją nie ma przeszkód, aby podatnicy wystawiali osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej faktury po upływie 3 miesięcy, licząc od dnia dokonania sprzedaży. Artykuł 87 § 4 ordynacji podatkowej stanowi bowiem o braku obowiązku wystawienia rachunku (i – jak się przyjmuje – faktury), nie zaś o zakazie ich wystawiania po upływie tego terminu.

Treść faktur wystawianych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, lecz dokonującym zakupów „prywatnie”) w zasadzie nie różni się od treści faktur wystawianych innym podmiotom. Jedyną różnicę stanowi zwolnienie sprzedawcy z obowiązku podawania na takiej fakturze numeru NIP nabywcy, tj. osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Może się przy tym zdarzyć, że sprzedaż zaewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej jest jednocześnie dokumentowana fakturą. Wówczas, zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia o fakturach, do kopii faktury podatnik jest zobowiązany dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż (eliminuje to ryzyko podwójnego opodatkowania czynności udokumentowanej paragonem i fakturą), z zastrzeżeniem, że:

• dołączenie paragonu do kopii faktury nie jest konieczne w przypadku sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli wartość sprzedaży i kwota podatku należnego zostały zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy (zob. § 7 ust. 4 rozporządzenia o fakturach),

• w przypadku gdy faktura przesłana w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik zostawia w dokumentacji paragon dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę (zob. § 7 ust. 5 rozporządzenia o fakturach).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK