| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Wysokość dotacji

Prawo do ubiegania się o dotacje z Funduszu Pracy na otwarcie własnej firmy mają osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w powiatowych urzędach pracy. Dotacje przyznaje się na wniosek bezrobotnego złożony we właściwym powiatowym urzędzie pracy (w którym bezrobotny jest zarejestrowany). Niektóre urzędy pracy wymagają oprócz wniosku dodatkowych dokumentów, np. biznesplanu. Taki wniosek można pobrać z każdego urzędu pracy. Dotacji z Funduszu Pracy udziela starosta odpowiedni dla miejsca zamieszkania lub pobytu bezrobotnego albo ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna, a prowadziła w przeszłości działalność gospodarczą, również może się starać o dotację z urzędu pracy, pod warunkiem że działalność została zakończona co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Wymagane jest wtedy podanie przyczyny zakończenia. Urzędnicy mają obowiązek rozpoznać wniosek w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. W przypadku jego nieuwzględnienia wymagane jest podanie przyczyn takiej decyzji.

Maksymalna wartość dotacji, jaką może uzyskać bezrobotny, wynosi sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość dotacji zmienia się co kwartał i jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia podawanego przez Główny Urząd Statystyczny. Obecnie, do końca sierpnia, jest to kwota maksymalnie 20 797,98 zł (6 x 3466,33 zł)1. W przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego, wysokość przyznawanych środków nie może przekraczać czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.

Dotacje należy przeznaczyć na inwestycje o charakterze jednorazowym, czyli mogą to być narzędzia potrzebne do pracy, np. kamera, wiertarka czy komputer. Od urzędu pracy zależy, na co można wykorzystać dofinansowanie, więc każdy urząd może to uregulować w inny sposób. Jest to każdorazowo regulowane w umowie. Z całą pewnością dotacji nie można przeznaczyć m.in. na: opłaty eksploatacyjne (opłacenie składek ZUS, abonamentu telefonicznego itp.), zakup akcji, obligacji, udziałów w spółkach, handel obwoźny, zakup samochodu, zakup automatów do gier, zakup środków od współmałżonka, krewnych i powinowatych w linii prostej, rodzeństwa ani powinowatych w linii bocznej, jeżeli osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej. Wydatki te przedsiębiorca musi pokrywać z przychodów pochodzących z funkcjonowania przedsiębiorstwa. Kwota dofinansowania jest kwotą brutto, więc przedsiębiorca musi wydatkować ją, kupując narzędzia, usługi i urządzenia w cenie obejmującej VAT. Nie wymaga się żadnych dodatkowych podatków od otrzymanego dofinansowania.

Co pomoże w uzyskaniu dotacji

Uzyskanie dotacji na działalność gospodarczą jest dużym wyzwaniem dla osoby bezrobotnej. Sporządzony wniosek powinien sprostać wymaganiom regulaminu, ale również przekonać komisję weryfikującą wniosek do przyznania dotacji na planowane przedsięwzięcie. Pomóc w tym może m.in.:

• biznesplan – dobrze przygotowany biznesplan daje większe szanse na uzyskanie dotacji, ponieważ umożliwia zrozumienie i ocenę przez urzędników pomysłu biznesowego wnioskodawcy. W związku z tym warto dobrze go przygotować i – nawet jeżeli nie jest wymagany – złożyć go wraz z wnioskiem;

• wkład własny – pomimo iż urzędy pracy nie wymagają wniesienia wkładu własnego na poczet przyszłej działalności, jednak tego nie wykluczają. W sytuacji ograniczenia środków z Funduszu Pracy do rozdysponowania na dotacje wkład własny może się przyczynić do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Najlepiej gdyby takim wkładem była określona kwota pieniędzy. Nie ma górnej granicy kwoty, ale może się zdarzyć, że regulamin będzie określał minimalną wartość, która może się wyrażać np. w procentach. Z reguły będzie to wartość nieprzekraczająca kilkunastu procent w stosunku do przyznanej dotacji. Taki wkład daje możliwość rozłożenia wydatków na dłuższy okres prowadzenia działalności, ponieważ środki przyznane z Funduszu Pracy należy rozdysponować w przeciągu 30 dni od otrzymania dotacji. Warto zaznaczyć, że wkład własny nie musi być sumą pieniędzy. Może to być np. samochód, własne narzędzia lub inny sprzęt potrzebny dla danego rodzaju działalności;

• zatrudnienie pracowników – urzędy pracy nie wymagają również zatrudnienia pracowników w firmach powstających w oparciu o dotacje z Funduszu Pracy. Deklarowane zatrudnienie może jednak mieć duży wpływ na ocenę składanego wniosku, ponieważ dla urzędu pracy zatrudnienie dodatkowych pracowników oznacza mniejszą liczbę osób bezrobotnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK