| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Rodzaje faktoringu

Faktoring dzieli się na dwie podstawowe odmiany – faktoring właściwy i niewłaściwy. Na rynku funkcjonują jeszcze pochodne tych dwóch typów umów, nazwane faktoringiem mieszanym.

Faktoring właściwy (bez regresu lub pełny)

Ten rodzaj faktoringu polega na tym, że faktor na mocy zawartej umowy faktoringu przejmuje na siebie nie tylko wierzytelności służące sprzedawcy (faktorantowi) względem nabywcy jego towarów i usług (dłużnikowi), ale dodatkowo bierze na siebie ryzyko wypłacalności dłużnika. Przy tego typu umowie faktorowi nie przysługuje prawo regresu, a więc żądania od faktoranta spłaty nieściągalnej wierzytelności, w przypadku gdy dłużnik nie zapłaci zobowiązania. Niestety, uwolnienie się przez faktora od ryzyka wypłacalności dłużnika wiąże się z wyższymi opłatami na rzecz faktora. Przy tego typu faktoringu przedsiębiorca powinien liczyć się z tym, że faktor przed podpisaniem umowy dokładnie zbada stan majątkowy dłużnika, co spowoduje przedłużenie terminu otrzymania środków finansowych. Ponadto faktoring właściwy cechuje się tym, że w następstwie zawarcia umowy dochodzi do definitywnego (bezzwrotnego) przeniesienia wierzytelności z faktoranta na faktora.

PRZYKŁAD

Spółka A sprzedała 30 czerwca 2011 r. firmie B materiały budowlane o wartości 50 000 zł. Sprzedaż została udokumentowana fakturą z terminem płatności upływającym 31 sierpnia 2011 r. Po upływie 10 dni spółka A przedstawiła fakturę do wykupu bankowi (faktorowi). Bank, po sprawdzeniu sytuacji finansowej firmy B, zaproponował wykup faktury za kwotę 45 000 zł. Prowizja banku wyniosła 5000 zł. Wysoką prowizję bank uzasadnił słabą sytuacją finansową firmy B i pełnym przejęciem ryzyka niewypłacalności kupowanej wierzytelności przez bank. Oprócz wykupu wierzytelności w umowie faktoringu bank zobowiązał się do okresowego badania sytuacji finansowej dłużników faktoranta. Firma A podpisała umowę faktoringu pełnego na powyższych warunkach. W razie niewypłacalności firmy B bank nie będzie mógł żądać od firmy A spłaty nabytej wierzytelności. Jedynym sposobem odzyskania środków będzie ich egzekucja bezpośrednio od firmy B.

Faktoring niewłaściwy (bez regresu, niepełny)

Jego cechą charakterystyczną, odróżniającą go od faktoringu właściwego, jest brak obciążenia faktora ryzykiem nieściągalności wierzytelności od dłużnika. Mimo zawarcia umowy faktoringu, ryzyko nieściągalności wierzytelności pozostaje po stronie faktoranta. Często również nie dochodzi do całkowitego przejścia wierzytelności na faktora. W takim przypadku nie można mówić o sprzedaży wierzytelności, ale raczej o zaliczkowaniu faktoranta lub jego krótkoterminowym kredytowaniu przez faktora. W sytuacji niewypłacalności dłużnika wierzytelność powraca do faktoranta. Korzyścią dla przedsiębiorcy (faktoranta) jest to, że przy tym typie faktoringu faktor pobiera znacznie mniejszą prowizję niż przy faktoringu właściwym. Tym typem faktoringu są na ogół finansowane zobowiązania związane z udzielanym przez przedsiębiorcę kredytem kupieckim dla stałych odbiorców.

PRZYKŁAD

Firma A sprzedała 19 czerwca 2011 r. firmie B wyroby cukiernicze o wartości 40 000 zł. Sprzedaż została potwierdzona fakturą z terminem płatności 18 września 2011 r. Następnego dnia firma A przedstawiła fakturę do wykupu bankowi. Bank, po sprawdzeniu wypłacalności firmy B, zaproponował firmie A podpisanie umowy faktoringu niepełnego. Zgodnie z nią bank nie ponosił ryzyka niewypłacalności firmy B. W umowie zostało zamieszczone zastrzeżenie, że faktorant – firma A gwarantuje, że firma B spłaci wierzytelność. Jeśli tego nie uczyni, firma A zrobi to za nią, spłacając bankowi sumę 40 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK