| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Jak zdobyć środki na założenie i działalność firmy

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nierozerwalnie związane z posiadaniem odpowiednich zasobów finansowych. Zachowanie płynności finansowej jest szczególnie trudne w dobie spowolnienia gospodarczego, kiedy kontrahenci lawinowo spóźniają się z regulowaniem zobowiązań. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest pozyskiwanie środków pieniężnych na prowadzenie działalności gospodarczej z innych źródeł niż tylko przychody ze sprzedaży towarów bądź usług.

Rodzaje kredytów

Przedsiębiorcy korzystają z dwóch podstawowych rodzajów kredytów:

• obrotowych – gdy potrzebują środków na finansowanie bieżącej działalności,

• inwestycyjnych – gdy chcą rozpocząć działalność lub ją rozwijać przez zakup środków trwałych, nieruchomości, technologii.

Kredyt w rachunku bieżącym

Ten rodzaj kredytu polega na udzieleniu kredytobiorcy upoważnienia do przekroczenia w okresie kredytowania salda na jego rachunku bieżącym do wysokości przyznanego limitu, określonego w umowie kredytowej. W większości przypadków banki uzależniają przyznanie kredytu w rachunku bieżącym od spełnienia następujących warunków:

• posiadania w banku rachunku bieżącego, prowadzonego od określonego czasu, przeważnie od 3 lub od 6 miesięcy,

• posiadania zdolności kredytowej potwierdzonej przez bank na podstawie udokumentowanych dochodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zapewniających spłatę kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie,

• dokonywania rozliczeń głównie za pośrednictwem określonego rachunku,

• ustanowienia prawnego zabezpieczenia zwrotu kredytu, np. poręczenia wekslowego (awal), zastawu zwykłego, poręczenia.

W przypadku kredytów odnawialnych okres kredytowania jest dosyć krótki i wynosi zazwyczaj 12 miesięcy. Wysokość kredytu jest ustalana na podstawie zdolności kredytowej oraz aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Przyznany kredyt odnawialny w rachunku zwiększa saldo debetowe rachunku bieżącego przedsiębiorstwa. Dzięki temu przedsiębiorca może dokonywać w ramach rachunku transakcji (których kwota jest większa niż aktualny stan wolnych środków na rachunku), ale nie większych niż limit określony umową. Z kolei wszelkie wpływy na rachunek pomniejszają bieżące zadłużenie, a odsetki są naliczane na bieżąco od wielkości faktycznego zadłużenia. W razie systematycznego spłacania salda debetowego przez przedsiębiorcę większość banków proponuje automatyczne przedłużenie kredytu na kolejny okres, np. 12 miesięcy. Oprocentowanie kredytu jest ustalane według zmiennej stopy procentowej opartej na stawce WIBOR, LIBOR lub EURIBOR – w zależności od waluty kredytu – oraz na marży narzucanej przez bank. Dodatkowym kosztem może być prowizja, która wynosi na ogół do 5% kwoty przyznanego kredytu. Zdarza się również, że banki rezygnują z pobierania prowizji. W zamian żądają uiszczenia tzw. opłaty przygotowawczej, pobieranej jednorazowo (od 1% do 5%). Poza tym zdarza się, że bank pobiera prowizję za niewykorzystaną kwotę kredytu oraz za administrowanie kredytem. Nie jest to więc najtańszy sposób pozyskiwania środków finansowych na działalność gospodarczą, ale z pewnością najwygodniejszy. Do jego zalet należą:

• możliwość wykorzystania środków na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością (np. spłata wymagalnych zobowiązań, inwestycje, zakup towarów),

• dostęp do środków bez zbędnych formalności (np. wniosków o uruchomienie).

Wadą tego rodzaju kredytu jest jego stosunkowo wysokie oprocentowanie, które może sięgać do kilkudziesięciu procent w skali roku.

Kredyt w rachunku kredytowym

W odróżnieniu od kredytu w rachunku bieżącym, kredyt w rachunku kredytowym wymaga otwarcia zupełnie nowego konta, na którym będą dokonywane oddzielne dyspozycje i przeksięgowania między rachunkiem bieżącym a rachunkiem kredytowym. Kredyt w rachunku kredytowym przybiera najczęściej postać:

• kredytu docelowego – jest przeznaczony na finansowanie jednej określonej transakcji,

• kredytu na wymagane zobowiązania – kilkumiesięczny, z reguły nieodnawialny, przeznaczony na pokrycie krótkotrwałych trudności płatniczych,

• kredytu kasowego – udzielany w związku z chwilowym brakiem gotówki w kasie,

• kredytu sezonowego – na finansowanie powstałych potrzeb w związku z przesunięciem wpływów i nakładów eksploatacyjnych spowodowanych specyfiką produkcji lub świadczonych usług,

• linii kredytowej – w ramach przyznanego limitu można finansować wiele transakcji na różne kwoty i terminy.

Kredyt ten jest skierowany do większych podmiotów o dużej zdolności kredytowej. Okres kredytowania jest dłuższy niż w przypadku kredytu w rachunku bieżącym i wynosi na ogół do 3 lat. Oprocentowanie z reguły jest zmienne (może też być stałe), ustalane na podstawie stawek WIBOR, LIBOR i EURIBOR + marża banku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK