| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Rozliczenie VAT proporcjonalnie do okresu rozliczeniowego

Ustawodawca uregulował także sytuację, w której charakter usługi uniemożliwia określenie podstawy opodatkowania w okresie do 31 grudnia 2010 r. i po 1 stycznia 2011 r. W takim przypadku, gdy nie jest możliwe określenie faktycznego wykonania części czynności w okresie rozliczeniowym, o którym mowa powyżej, dla określenia tej części uznaje się, że czynność wykonywana jest w tym okresie proporcjonalnie (art. 41a ust. 14d).
Przepis ten stanowi uzupełnienie postanowień podstawowego przepisu o proporcjonalnym rozliczeniu VAT. Omawiana regulacja dotyczy tych relacji prawnych, w których kwota wynagrodzenia jest ustalona w ryczałtowej wysokości i nie ma innych możliwości niż określenie VAT w starej i nowej stawce w sposób proporcjonalny. Brak tego zapisu stanowiłby lukę prawną, w sytuacji gdy umowa między stronami nie zawiera rozliczeń wynagrodzenia według stawki za godzinę, za jeden dzień, itp. W celu prawidłowego ustalenia wysokości podstawy opodatkowania należy zwrócić uwagę na konieczność precyzyjnych zapisów w umowach, zamówieniach, itp. dokumentach prywatnych dotyczących wykonywania czynności w okresach rozliczeniowych na przełomie roku. Brak zapisów, wskazujących na konkretny dzień rozpoczęcia i zakończenia np. świadczenia usług może skutkować komplikacjami w zakresie rozliczeń VAT i konieczność podpisywania dodatkowych aneksów i porozumień.
PRZYKŁAD
Spółka OMEGA wykonuje usługi wsparcia informatycznego dla firmy ABC. Umowa została zawarta 1 grudnia 2010 r. Usługi są świadczone w okresach rozliczeniowych obejmujących okres trzech kolejnych miesięcy kalendarzowych. Wynagrodzenie zostało ustalone ryczałtowo w wysokości 10 000 zł. Faktura VAT jest wystawiana w terminie 7 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego. W związku z tym, OMEGA wystawiając fakturę w terminie do 7 marca 2011 r., powinna zastosować dwie stawki VAT – 22 proc. za okres 1 -31 grudnia 2010 r. oraz 23 proc. za okres 1 stycznia–28 lutego 2011 r. Z uwagi na ryczałtowy sposób ustalenia wynagrodzenia i brak innych możliwości określenia należnej kwoty za 2010 r., należy proporcjonalnie podzielić wynagrodzenie – 31 dni ze stawką 22 proc. oraz 58 dni ze stawką 23 proc. VAT. Dzień rozliczenia faktury (moment powstania obowiązku podatkowego) – marzec 2011 r. nie ulega zmianie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK