| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

VAT 2011: podwyższenie stawek podatku

Co się zmieniło od 1 stycznia br. w zakresie stawek podatku od towarów i usług? Jak należy rozliczyć podatek w przypadku usług wykonanych w 2010 r., ale udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi na początku bieżącego roku?

Upoważnienie dla ministra finansów

Na podstawie zmienionego art. 41 ust. 15 ustawy, minister finansów otrzymał upoważnienie do określenia w drodze rozporządzenia do celów poboru podatku w imporcie, wykazu towarów wymienionych w załącznikach nr 3 i 10 w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN).
Dodatkowo, minister finansów może na mocy rozporządzenia obniżać stawki VAT do wysokości 0 proc., 5 proc. lub 7 proc. dla towarów i usług albo dla części tych towarów lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek uwzględniając:
– specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;
– przebieg realizacji budżetu państwa;
– przepis wspólnoty Europejskiej (art. 41 ust. 16).
Istotny przepisem w zakresie możliwości ustalania stawek podatku, jest delegacja ustawowa dla ministra finansów zawarta w art. 146d ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, minister finansów w drodze rozporządzenia:
1) w okresie 2011–2013 może obniżać stawki podatku do wysokości 0 proc., 5 proc. lub 8 proc. dla dostaw towarów i usług albo części tych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek;
2) na czas określony nie dłuższy niż do 31 stycznia 2011 r. może obniżyć stawkę podatku w wysokości 8 proc. do 7 proc. dla dostaw towarów i usług albo dla części tych towarów i usług oraz określać warunki zastosowania tej stawki.

Stawka 5 proc. VAT

W załączniku nr 5 do ustawy został wprowadzony nowy katalog towarów objętych stawką 5 proc. VAT. W szczególności obejmuje on produkty żywnościowe, tj. ryby i pozostałe produkty rybactwa; mięso i wyroby z miesiąca zakonserwowane, owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane, pieczywo świeże, makarony, pierogi, kluski i podobne wyroby mączne, gotowe posiłki i dania, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc., napoje owocowe, napoje owocowo – warzywne, nektary, napoje warzywne. Jednocześnie stawką 5 proc. zostały objęte (poprzednio opodatkowane stawką 0 proc.) książki drukowane oraz czasopisma specjalistyczne.
W uzasadnieniu rządowego projektu ustawy podkreśla się, iż „projekt przewiduje wprowadzenie w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT najniższej stawki podatku w wysokości 5 proc. Z uwagi na wygaśnięcie derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. (przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r.), od stycznia 2011 r. stawki VAT na nieprzetworzoną żywność oraz książki i czasopisma specjalistyczne muszą wynosić co najmniej 5 proc. – co wynika z przepisów Unii Europejskiej. Mając jednak na uwadze to, aby przeciętna stawka na żywność nie wzrosła, proponuje się objęcie najniższą 5-proc. stawką podatku podstawowych produktów żywnościowych (objętych obecnie stawką obniżoną w wysokości 7 proc.), takich jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki. Ta preferencyjna stawka dotyczyć będzie również książek dostarczanych na wszystkich nośnikach fizycznych (w tym tzw. audio-książek), czasopism specjalistycznych oraz nut. Katalog towarów, do których zastosowanie będzie miała najniższa stawka podatku VAT, stanowi załącznik do niniejszego projektu. Proponuje się, aby w ustawie o VAT był to załącznik nr 10”.

Pozostałe zmiany

Zgodnie z dodanym do ustawy o VAT art. 146 e, przepis art. 120 ust. 11 pkt 3 stosuje się odpowiednio do dostawy dzieł sztuki, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 8 proc. stosowanej do tych towarów zgodnie z art. 146a. Powołany powyżej przepis ustawy odnosi się do dzieł sztuki nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Adam Czekalski

doradca podatkowy, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego


Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK