| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Metoda amortyzacji samochodu

Podatkowa efektywność amortyzacji samochodu w dużej mierze zależy od doboru metody jego amortyzacji. Przepisy podatkowe dają podatnikom spore pole manewru w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że nie każdą z metod można zastosować do amortyzacji samochodu osobowego.
Zasadniczo amortyzacji dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany składnik majątku wprowadzono do ewidencji środków trwałych. Od tej zasady bywają wyjątki, o których będzie mowa przy poszczególnych metodach amortyzacji. Amortyzacja trwa do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie wartości początkowej składnika z dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi lub w którym postawiono taki środek trwały w stan likwidacji, stwierdzono jego niedobór bądź dokonano jego zbycia. Wybraną metodę amortyzacji należy stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Metoda liniowa

Przy metodzie liniowej obowiązuje stawka amortyzacyjna z wykazu tych stawek, który jest załącznikiem do ustaw o podatku dochodowym. Dla samochodów osobowych (KŚT 741) oraz samochodów ciężarowych (KŚT 742) stawka ta wynosi 20%. Dla samochodów specjalnych (KŚT 743) oraz ciągników siodłowych (KŚT 746) stawka wynosi 14%.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. w maju 2010 r. kupiła ciągnik siodłowy o wartości początkowej 540 000 zł, który od razu wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Spółka zdecydowała amortyzować go metodą liniową. Wartość odpisu miesięcznego wynosi 6300 zł = (540 000 zł x 14% / 12). Podatnik rozpocznie amortyzację ciągnika od czerwca 2010 r. Będzie ona trwać do lipca 2017 r. Odpis za ostatni miesiąc wyniesie 4500 zł. Przy tej metodzie pełne zamortyzowanie ciągnika zajmie 86 miesięcy.

Stawki podwyższone

Obie ustawy podatkowe dopuszczają możliwość podwyższenia stawek amortyzacji liniowej z zastosowaniem określonych współczynników. W przypadku samochodów podatnik ma możliwość podwyższenia stosowanej stawki liniowej współczynnikiem nie wyższym niż 1,4 dla samochodów używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej. Opcja ta dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Powyższe prawo dotyczy środków transportu używanych w pracy na trzy zmiany, mimo że w swej istocie nie działają w ruchu ciągłym, używanych w warunkach terenowych, leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie. Podatnik, podwyższając stawkę współczynnikiem, musi wskazać szczególne okoliczności, które uzasadniają przyjęcie podwyższonej stawki. Stawkę podwyższa się od miesiąca następującego po miesiącu zaistnienia przywołanych przesłanek. Ustanie warunków uzasadniających podwyższenie stawki prowadzi do jej obniżenia od miesiąca następującego po miesiącu ustąpienia tych okoliczności.
PRZYKŁAD
Jan S. prowadzi szkołę nauki jazdy. Każdy z samochodów użytkowany jest przez dwóch instruktorów. Dzienny czas pracy takiego samochodu wynosi 12 godzin. Ta okoliczność oraz fakt eksploatacji samochodów przez kursantów powoduje, że samochody są eksploatowane w warunkach wskazujących na bardziej intensywne zużycie. W maju 2010 r. podatnik kupił samochód osobowy o wartości początkowej 39 000 zł. Do jego amortyzacji przyjął stawkę z wykazu (20%) podwyższoną współczynnikiem 1,4. Stawka amortyzacyjna tego samochodu wyniosła w efekcie 28%. Amortyzację podatnik rozpoczął w czerwcu 2010 r. Miesięczny odpis amortyzacyjny wynosi 910 zł = (39 000 zł x 28% / 12). Pełne zamortyzowanie samochodu przy zastosowaniu tej metody zajmie 43 miesiące. Amortyzacja zostanie zakończona w grudniu 2013 r. Odpis za ostatni miesiąc wyniesie 780 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »