| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Późniejsze ujawnienie środka trwałego w ewidencji

Dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych częstym problem jest ustalenie wartości początkowej samochodów, które wprowadzane są do ewidencji środków trwałych po dłuższym okresie od daty ich nabycia. W takim przypadku wartość początkową należy ustalić na podstawie ceny nabycia ujętej w fakturze zakupu, nawet jeśli zakup samochodu nastąpił kilka lat wcześniej. Prowadzi to oczywiście do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości wyższej niż wartość rynkowa samochodu (po kilku latach użytkowania wartość samochodu znacząco się zmniejsza). Jednak prawidłowość takiego stanowiska nie budzi wątpliwości organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 lutego 2010 r. (nr IBPBI/1/415-1091/09/AP) stwierdził: jeżeli właściciel samochodu osobowego w chwili wnoszenia takiej rzeczy ruchomej jako środka trwałego do przedsiębiorstwa jest w stanie wykazać się posiadaniem faktury zakupu wspomnianego samochodu sprzed paru lat, należy brać pod uwagę cenę istniejącą w chwili zakupu pojazdu, która jednocześnie stanowi wartość początkową środka trwałego.
PRZYKŁAD
W 2004 r. na podstawie umowy cywilnoprawnej Jolanta G. kupiła samochód za kwotę 45 000 zł. W czerwcu 2010 r. postanowiła wprowadzić ten samochód do ewidencji środków trwałych. Wartość rynkowa samochodu w grudniu 2009 r. wynosiła 12 500 zł. Za wartość początkową podatniczka przyjmie jednak kwotę 45 000 zł, czyli cenę nabycia.
Tylko w przypadku gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia (np. nie posiada dokumentu zakupu), za wartość początkową powinien przyjąć wartość rynkową tego typu samochodu z grudnia roku poprzedzającego dzień wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych.

Montaż instalacji gazowej jako ulepszenie samochodu

Jeżeli środki trwałe są ulepszane w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł. Przy czym wydatki te powinny powodować wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Przykładem ulepszenia samochodu jest montaż instalacji gazowej. Takie stanowisko zostało potwierdzone w orzecznictwie sądów administracyjnych, m.in. w wyroku NSA z 28 maja 1999 r. (sygn. akt I SA/Gd 760/97). Montaż takiej instalacji stanowi modernizację samochodu, która skutkuje zmniejszeniem kosztów eksploatacji. Wydatek na instalację gazową powiększy więc wartość początkową samochodu, jeżeli wydatki na ulepszenie danego auta przekroczą w danym roku kwotę 3500 zł.
PRZYKŁAD
Zenon R. amortyzuje samochód osobowy od lipca 2008 r. Wartość początkowa samochodu wynosi 45 000 zł. W kwietniu 2010 r. Zenon R. dokonał w tym samochodzie montażu instalacji gazowej. Założył instalację sekwencyjną, której koszt zamknął się kwotą netto 3600 zł (VAT naliczony podatnik odliczył w ramach rozliczeń VAT). Wartość instalacji powiększy w tym przypadku wartość początkową samochodu. Od maja 2010 r. wartość początkowa samochodu wynosi 48 600 zł.
Jeżeli wydatki na ulepszenie auta wraz z wydatkiem na instalację gazową nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 3500 zł, to wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio.
PRZYKŁAD
Krzysztof T. amortyzuje samochód osobowy od sierpnia 2009 r. Wartość początkowa samochodu wynosi 75 000 zł. W styczniu 2010 r. Krzysztof T. dokonał w tym samochodzie montażu świateł przeciwmgielnych. Wartość tego ulepszenia wyniosła 600 zł. Natomiast w maju 2010 r. Krzysztof T. dokonał w tym samochodzie montażu instalacji gazowej. Założył instalację, której koszt zamknął się kwotą netto 2800 zł (VAT naliczony podatnik odliczył w ramach rozliczeń VAT). W tym przypadku oba wydatki ulepszające mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio. Ich wartość wynosi bowiem w sumie 3400 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK