| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Ubezpieczenie samochodu

Do wartości początkowej nie należy zaliczać ubezpieczenia samochodu, nawet jeżeli jego koszt został poniesiony przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku w postanowieniu z 14 listopada 2006 r. (nr 1419/UDD-415-168/06/AS): wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu (AC, OC, NW) nie są zaliczane do wartości początkowej nabytego samochodu, a stanowią koszty uzyskania przychodów. Nie zwiększają one wartości początkowej samochodu, nawet jeżeli zostały poniesione przed przyjęciem samochodu do używania (przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych).

Kupno uszkodzonego samochodu

Z uwagi na niższe ceny przedsiębiorcy często kupują samochody uszkodzone. Koszty remontu poniesione przed wprowadzeniem samochodu do używania (tym samym poniesione przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych) powiększają jego wartość początkową. Taki sposób rozliczenia remontu przeprowadzonego przed wprowadzeniem składnika do ewidencji środków trwałych potwierdza m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 lipca 2008 r. (nr IBPB1/415-359/ /08/KB): w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wnioskodawczyni wskazała, iż przedmiotowy budynek nie stanowi środka trwałego i nie jest na razie wykorzystywany w prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym wydatki poniesione na remont ww. nieruchomości nie stanowią kosztów uzyskania przychodu prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności. Po wprowadzeniu ww. budynku do ewidencji środków trwałych wydatki te, doliczone do ceny nabycia ww. budynku, będą powiększać jego wartość początkową, stanowiącą podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Przytoczona interpretacja dotyczy co prawda remontu budynku, ale w ten sposób należy traktować również remont innych środków trwałych, w tym samochodu. Natomiast koszty remontu przeprowadzanego w trakcie używania środka trwałego podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
PRZYKŁAD
W marcu 2010 r. na podstawie umowy cywilnoprawnej Wojciech B. kupił rozbity samochód za kwotę 12 000 zł. Na jego remont poniósł wydatki w wysokości 6000 zł (kwota netto, VAT odliczył na podstawie faktur). Remont został przeprowadzony w kwietniu. W maju sprawny już samochód podatnik wprowadził do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa samochodu wynosi 18 000 zł (12 000 + 6000 zł), a więc obejmuje również koszty remontu.

VAT jako element wartości początkowej

Wartość początkową samochodu należy powiększyć o naliczony VAT, jeżeli podatnik nie ma prawa do jego odliczenia w ramach rozliczeń VAT. Podstawowym warunkiem odliczenia VAT naliczonego jest związek kupionego towaru lub usługi ze sprzedażą opodatkowaną VAT. Podatnik nie odliczy podatku naliczonego przy zakupie samochodu, jeżeli samochód służy do wykonywania wyłącznie czynności zwolnionych od VAT. Ten nieodliczony VAT powiększy wartość początkową samochodu.
PRZYKŁAD
Anna P. prowadzi szkołę językową. Jej działalność jest zwolniona z VAT (usługi edukacyjne – poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o VAT). W maju 2010 r. Anna P. na potrzeby prowadzonej działalności kupiła samochód osobowy. Wartość netto samochodu wynosi 40 000 zł, VAT naliczony 8800 zł. Kupno samochodu jest udokumentowane fakturą VAT. Anna P. nie może jednak odliczyć VAT naliczonego przy zakupie tego samochodu, ponieważ samochód wykorzystywany jest wyłącznie do sprzedaży zwolnionej od VAT. Cały VAT naliczony powiększy wartość początkową dla celów amortyzacji. Wartość początkowa wyniesie więc 48 800 zł.
Należy również brać pod uwagę ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego przy nabyciu samochodów, które przewiduje art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną podatnik może odliczyć w całości, tylko jeżeli nabywany samochód ma status samochodu ciężarowego. Definicja samochodu osobowego dla celów podatku od towarów i usług jest taka sama jak w przypadku podatków dochodowych. Pewnym wyjątkiem są tu samochody „z kratką” (o czym będzie mowa w dalszej części rozdziału).
W przypadku nabycia samochodu osobowego podatnik ma prawo odliczyć 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Podatek naliczony, który nie może być odliczony w ramach rozliczeń VAT, podlega zaliczeniu do wartości początkowej samochodu.
PRZYKŁAD
Spółka z o. o. kupiła samochód osobowy (pięcioosobowe kombi z homologacją osobową) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Cena netto nabycia samochodu wynosi 60 000 zł, VAT naliczony 13 200 zł. Spółka w ramach rozliczeń VAT może odliczyć podatek naliczony przy nabyciu tego samochodu w kwocie 6000 zł. Pozostała część podatku naliczonego (7200 zł) powiększy wartość początkową samochodu, która wyniesie 67 200 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK