| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakup samochodu do firmy

Zakup samochodu do firmy

W dzisiejszych czasach prawie każdy, kto prowadzi firmę, korzysta z samochodu. Z pewnością warto więc zapoznać się z regulacjami dotyczącymi zakupu i wykorzystywania auta w działalności gospodarczej – najważniejszy jest tutaj aspekt podatkowy.

Amortyzacja jednorazowa

Jednorazową metodę amortyzacji mogą stosować tzw. mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej w roku podatkowym. W 2010 r. małym podatnikiem jest podatnik, którego przychody nie przekroczyły w 2009 r. kwoty 5 067 000 zł. Do limitu liczy się przychody ze sprzedaży towarów i usług, natomiast nie wejdą do niego takie przychody jak odsetki od środków na rachunku bankowym. W 2010 r. jednorazowej amortyzacji mogą dokonywać również podatnicy, którzy działalność gospodarczą rozpoczęli w 2009 r., nawet jeżeli nie spełniają już warunków do uznania za małego podatnika (art. 5 ust. 2 i 3 nowelizacji u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p. z 5 marca 2009 r. – Dz.U. nr 69, poz. 587). Reguła ta nie ma zastosowania do podatników podatku dochodowego osób prawnych, których pierwszy rok podatkowy kończy się 31 grudnia 2010 r. (art. 5 ust. 4 nowelizacji u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p. z 5 marca 2009 r.).
PRZYKŁAD
Jerzy D. rozpoczął działalność gospodarczą w 2009 r. Jego przychody ze sprzedaży towarów wyniosły w 2009 r. 6 milionów złotych. W 2010 r. podatnik nie spełnia warunków uznania go za małego podatnika. Nie jest również podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą. Na podstawie nowelizacji z 5 marca 2009 r. ma on jednak prawo do dokonania jednorazowej amortyzacji od środków trwałych wprowadzonych do ewidencji w 2010 r.
Jednorazowej amortyzacji mogą być poddane m.in. środki transportu, z wyłączeniem jednak samochodów osobowych. Ważne jest, że amortyzacji jednorazowej mogą zostać poddane te samochody ciężarowe, które spełniają warunki określone w przepisach dotyczących podatku dochodowego. Amortyzacja jednorazowa nie może być stosowana wobec samochodów, których ciężarowego statusu nie potwierdza zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jednorazowa amortyzacja nie może być stosowana m.in. wobec samochodów „z kratką”. Do samochodów „z kratką” nie można również stosować degresywnej metody amortyzacji. Takie stanowisko zajmują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (interpretacja indywidualna z 11 lutego 2010 r., nr IPPB1/415-897/09-4/ES, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie).
Odpisu jednorazowego można dokonać już w miesiącu, w którym wprowadzono środek do ewidencji. W ramach jednorazowej amortyzacji podatnik może wpisać w koszty kwotę nabycia środków trwałych do wysokości określonego na dany rok limitu. Limit jednorazowej amortyzacji w 2010 r. wynosi 422 000 zł. Jeżeli jednorazowy odpis amortyzacyjny nie obejmuje całej wartości początkowej środka trwałego, podatnik począwszy od następnego roku powinien kontynuować amortyzację metodą liniową lub degresywną (nie może zastosować w tym przypadku indywidualnych stawek amortyzacji).
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. w 2010 r. posiada status małego podatnika. W lipcu 2010 r. kupiła nowy samochód ciężarowy o wartości początkowej 600 000 zł. W lipcu dokonała również jednorazowego odpisu od tego samochodu w wysokości 422 000 zł. Od 2011 r. spółka będzie amortyzować ten samochód metodą liniową według stawki 20%. Odpis miesięczny wynosić będzie 10 000 zł = 600 000 zł x 20%/12. Metodą liniową zamortyzowana zostanie pozostała część wartości początkowej samochodu, czyli 178 000 zł (600 000 zł – 422 000 zł). Amortyzacja zakończy się w czerwcu 2012 r. Odpis amortyzacyjny za ostatni miesiąc wyniesie 8000 zł. Samochód będzie amortyzowany w sumie w okresie 24 miesięcy (od lipca 2010 r. do czerwca 2012 r.).
Niezaprzeczalnym atutem amortyzacji jednorazowej jest możliwość zamortyzowania całej wartości początkowej środka trwałego w pierwszym roku jego używania. Pod uwagę bierzemy limit. Do urzędu skarbowego należy zgłosić fakt korzystania z jednorazowej amortyzacji w celu uzyskania zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK