| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kredyty dla przedsiębiorcy

Kredyty dla przedsiębiorcy

Jedną z kluczowych spraw, które wiążą się z prowadzeniem firmy, jest zapewnienie jej odpowiednich źródeł finansowania. Ma to istotne znaczenie w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy zachowanie płynności finansowej, z uwagi m.in. na nierzetelnych kontrahentów czy duże obciążenia fiskalne, staje się nierzadko szczególnie trudne. Do najczęściej wykorzystywanych form finansowania działalności gospodarczej należą kredyty bankowe.

PROWIZJA

Prowizja to jednorazowa opłata, jaką ponoszą kredytobiorcy wobec banku za postawienie im do dyspozycji określonych środków pieniężnych. Prawo bankowe nie precyzuje, w jaki sposób umowa kredytowa powinna regulować zapłatę prowizji. Najczęściej jest ona określana jako procent od wysokości udzielanego kredytu. Prowizja może być pobierana za samo rozpatrzenie wniosku klienta i przygotowanie umowy kredytowej (tzw. prowizja przygotowawcza), jak i od kwoty kredytu postawionego do dyspozycji kredytobiorcy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na drugi rodzaj prowizji. Może się zdarzyć, że przedsiębiorca wnioskujący o przyznanie kredytu obrotowego stwierdzi – po wykorzystaniu części środków – że nie będzie zmuszony do skorzystania z pozostałej kwoty kredytu. W takich sytuacjach banki, przez zapisy umowne, domagają się prowizji od wykorzystanej kwoty kredytu oraz od części postawionej do dyspozycji, ale niewykorzystanej. Wiele banków oferuje również możliwość doliczenia prowizji do kwoty kredytu. Takie rozwiązanie jest korzystne dla podmiotów, które nie posiadają dostatecznych środków na uruchomienie kredytu.
Jeżeli firma ma środki na zapłatę prowizji, to warto zapłacić ją jednorazowo przed uruchomieniem środków, ponieważ jej doliczenie do kwoty kredytu powoduje zwiększenie kosztów kredytu o odsetki od kwoty prowizji.
PRZYKŁAD
Firma zajmująca się robotami remontowo-budowlanymi planuje wziąć kredyt na zakup specjalistycznego dźwigu o wartości 200 000 zł. Okres spłaty kredytu ma wynieść 5 lat, a stopa oprocentowania ma być stała i wyniesie 9%. Bank zaproponował udzielenie kredytu, żądając przy tym 3% prowizji od wartości kredytu. Oznacza to, że prowizja wyniesie 6000 zł. Bez wliczania prowizji firma musi spłacić bankowi kwotę 249 100 zł. Z prowizją kwota ta wyniesie 256 573,28 zł. Z tytułu wliczenia prowizji firma spłaci dodatkowo o 1500 zł odsetek więcej.
Należy pamiętać, że prowizja nie jest koniecznym elementem umowy kredytowej i bank może od niej odstąpić. W zamian może np. żądać, abyśmy zawarli dodatkową umowę ubezpieczenia (np. składników majątkowych, które są nabywane za pożyczone środki). Jeżeli jednak bank żąda prowizji, to w umowie powinny znaleźć się szczegółowe zapisy co do jej wysokości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK