| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Jak założyć firmę za pieniądze z urzędu pracy

Osoba, która została zwolniona z pracy i ma pomysł na biznes, może otrzymać pieniądze na założenie własnej firmy. Jeśli zarejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotna, może liczyć na kilkanaście tysięcy złotych dotacji. Nie musi zwracać dotacji, jeśli prowadzi biznes co najmniej 12 miesięcy.

Opodatkowanie VAT

Obrót, będący podstawą opodatkowania VAT, podatnik zwiększa o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę towarów i usług dostarczanych przez podatnika. Uzasadniona jest więc wątpliwość – czy dofinansowanie uzyskane z Urzędu Pracy, a przeznaczone na zakup towarów handlowych, należy doliczyć do podstawy opodatkowania VAT przy sprzedaży tych towarów. Z wyjaśnień zawartych w postanowieniu naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich z 15 marca 2006 r. (nr ZP/443-2/06) wynika, że dofinansowania z Urzędu Pracy nie należy doliczać do podstawy opodatkowania VAT: Podatnik zwróciła się do tut. organu podatkowego w kwestii udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji otrzymanej z Powiatowego Urzędu Pracy. Otrzymane środki zostaną przeznaczone w całości na zakup towarów handlowych. Dotacja nie będzie miała wpływu na cenę sprzedawanych towarów. W ocenie podatnika kwota otrzymanej dotacji, środków przyznanych jednorazowo na podjęcie działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...).
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i przywołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, że otrzymana dotacja na zakup materiałów budowlanych nie stanowi obrotu, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatnik czynny VAT ma natomiast prawo odliczyć VAT naliczony od zakupów sfinansowanych z dofinansowania otrzymanego z Urzędu Pracy, jeżeli tylko:
• zakupy te są związane ze sprzedażą opodatkowaną VAT,
• podatnik posiada faktury VAT uprawniające do dokonania odliczenia.
Takie stanowisko potwierdza m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 czerwca 2009 r. (nr ILPP2/443-471/09-2/EWW): Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w grudniu 2008 r. wnioskodawca otrzymał z urzędu pracy kwotę w wysokości 14 756 zł na pokrycie działalności gospodarczej. Za otrzymane pieniądze zainteresowany kupił narzędzia potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej. Narzędzia są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Wartość każdego z urządzeń nie przekracza 3500 zł brutto. Uwzględniając stan faktyczny opisany we wniosku oraz powołane przepisy, stwierdzić należy, iż zakupione towary wykorzystywane są przez zainteresowanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zatem przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie tych towarów.
Prawo odliczenia podatku naliczonego przysługuje również przy zakupie środka trwałego czy wartości niematerialnej i prawnej, jeżeli tylko służą sprzedaży opodatkowanej VAT. W przypadku wykorzystywania tych składników zarówno do sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej, odliczenia dokonuje się proporcjonalnie.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 45 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
1. Starosta może dokonywać z Funduszu Pracy przez okres do 12 miesięcy zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, lub przez okres odbywania u pracodawcy stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) na podstawie skierowania powiatowego urzędu pracy podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, przygotowanie zawodowe dorosłych, staż lub została skierowana na zajęcia z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy i dojeżdża do tych miejsc;
2) uzyskuje wynagrodzenie lub inny przychód w wysokości nieprzekraczającej 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Poradnik Gazety Prawnej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK