| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

3.3. Podnoszenie kwalifikacji bez skierowania

Podnoszenie kwalifikacji w formach pozaszkolnych może również odbywać się bez skierowania, na podstawie spisanego między pracodawcą a pracownikiem porozumienia (umowy) określającego zakres uprawnień i obowiązków stron.

3.4. Uprawnienia pracowników bez skierowania

Pracownicy podejmujący kształcenie w formach pozaszkolnych bez skierowania mogą otrzymać od pracodawcy prawo do urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy, których wymiar powinna określać zawarta umowa.
Okres urlopu bezpłatnego wlicza się u danego pracodawcy do uprawnień pracowniczych przysługujących na podstawie Kodeksu pracy.

4. Pytania i odpowiedzi
 
(?) Skierowaliśmy pracownika na studia. Podpisaliśmy z nim umowę o podnoszeniu kwalifikacji. Pracownikowi do końca studiów pozostały 3 lata, a my ze względów finansowych nie jesteśmy w stanie dalej pokrywać świadczeń związanych z nauką. Czy możemy rozwiązać umowę o podnoszenie kwalifikacji, skoro nie przewidzieliśmy w niej okresu wypowiedzenia?
Przepisy prawa pracy nie przewidują ustawowego okresu wypowiedzenia umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, nawet jeżeli przyczyną jej rozwiązania są problemy finansowe pracodawcy i brak środków na realizację umownych zobowiązań. Zatem bez względu na sytuację finansową nie mogą Państwo jednostronnie rozwiązać umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Umowa taka może być rozwiązana na mocy porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem.
(?) Pracownik wypowiedział umowę o pracę. Wcześniej, w czerwcu br. skończył studia, które mu sfinansowaliśmy. Pracownik był zobowiązany przepracować w naszym zakładzie 3 lata po ich zakończeniu. Zgodnie z umową będzie musiał nam zwrócić koszt nauki. Czy nadal będzie zobowiązany do zwrotu, jeżeli wyrazimy zgodę na skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 do 2 miesięcy?
Taka sytuacja nie pozbawia Państwa dochodzenia roszczeń związanych z kosztami poniesionymi na naukę. W przypadku gdy skrócenie okresu wypowiedzenia nastąpi na mocy art. 36 § 6 Kodeksu pracy, tj. na podstawie porozumienia między pracodawcą a pracownikiem, sytuacja pracownika w zakresie obowiązku zwrotu kosztów nie ulegnie zmianie. Uzgodnienie dotyczące skrócenia okresu wypowiedzenia, osiągnięte już po wypowiedzeniu umowy przez pracownika na podstawie przedstawionego przepisu, nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Zatem, mimo wcześniejszego rozwiązania umowy, przyczyną jej rozwiązania będzie nadal wypowiedzenie złożone przez pracownika.
Należy jednak zwrócić uwagę, że inaczej będzie się przedstawiać sytuacja pracownika, z którym umowa o pracę zostanie rozwiązana na innej podstawie, tj. na mocy porozumienia stron. Wówczas dochodzenie roszczeń przez pracodawcę może być niemożliwe. Pracodawca może jednak w takim przypadku uzależnić zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron od spisania odrębnego porozumienia dotyczącego spłaty poniesionych przez pracodawcę kosztów nauki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK