| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dokształcanie pracowników

Dokształcanie pracowników

Obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy (art. 17 Kodeksu pracy). Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ustawodawca nie przewidział bowiem sankcji prawnych za jego niedopełnienie. Pracodawca może zatem realizować go w ramach prowadzonej polityki szkoleniowej, stosownie do posiadanych środków finansowych.

2.4. Podnoszenie kwalifikacji bez skierowania

Podnoszenie kwalifikacji w formach szkolnych może się również odbywać bez skierowania. Także w tym przypadku wzajemne prawa i obowiązki stron powinna określać umowa.
Wzór nr 2

2.5. Uprawnienia pracowników bez skierowania

Pracodawca nie może zabronić pracownikowi podnoszenia kwalifikacji poza czasem pracy. Jeżeli pracownik sam podejmuje naukę w szkole lub dokształcanie w innej formie, to zakres obowiązków pracodawcy wobec kształcącego się pracownika jest znacznie mniejszy niż w przypadku skierowania. Pracownikowi kształcącemu się bez skierowania pracodawca może udzielić:
● urlopu bezpłatnego,
● zwolnienia z części dnia pracy – bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
Wymiar urlopu bezpłatnego oraz zwolnień od pracy powinna określać umowa zawarta między pracodawcą a pracownikiem.
WAŻNE!
Okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi na naukę wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy w zakresie uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy.
Oprócz zwolnienia z części dnia pracy czy urlopu bezpłatnego, pracodawca, w przypadku pracownika podejmującego naukę bez skierowania, może zobowiązać się do dodatkowych świadczeń, tj.:
● zwrotu kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych – jeżeli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
● pokrycia kosztów zakupu podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
● pokrycia kosztów opłaty za naukę (czesnego) pobieranej przez szkołę.

3. Podnoszenie kwalifikacji w formach pozaszkolnych

Pracownicy mogą również podnosić kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Podobnie jak w przypadku form szkolnych nauka może być podejmowana na podstawie skierowania i bez skierowania.

3.1. Podnoszenie kwalifikacji na podstawie skierowania

W przypadku gdy pracodawca kieruje pracownika na naukę w formach pozaszkolnych, nie ma obowiązku zawierania z nim umowy w tym zakresie.
Umowa powinna być bezwzględnie zawarta wówczas, gdy pracodawca zamierza uzależnić skierowanie pracownika na naukę od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu po jej zakończeniu. Jeśli pracodawca zdecyduje się na takie rozwiązanie, zastosowanie mają przepisy o obowiązkowym zwrocie kosztów lub braku takiego obowiązku, dotyczące kształcenia w formach szkolnych oraz o maksymalnym okresie odpracowania kosztów nauki po jej zakończeniu (tj. 3 lata).

3.2. Uprawnienia skierowanych pracowników

Pracownicy skierowani na naukę w formach pozaszkolnych mają prawo do:
● zwrotu kosztów uczestnictwa (w tym: zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu),
● płatnego urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach i zwolnienia z części dnia pracy.
Umowa zawarta między pracodawcą a pracownikiem może jednak odmiennie kształtować uprawnienia takiego pracownika (np. przyznać tylko urlop szkoleniowy).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK