| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Być może niewielu przedsiębiorców myśli o tym na co dzień, lecz wykonywanie umów jest dla ich firm niemal ciągłą działalnością. Umowy stanowią podstawę prawną dla większości wykonywanych przez nich czynności, a często decydują o powodzeniu współpracy z kontrahentem czy nawet o opłacalności biznesu. Niektóre z rodzajów umów zawieranych przez przedsiębiorców są dedykowane wyłącznie obrotowi gospodarczemu, ale większość z nich to umowy typowe, które zawierane są powszechnie. Dlatego też wiedza o umowach gospodarczych przyda się zarówno właścicielom firm, jak też przyszłym przedsiębiorcom. Uzyskując świadomość co do znaczenia konkretnych typów umów, można znacząco ograniczyć ryzyko występowania sytuacji kryzysowych.

Wykonanie umowy

Specyfika umów zawieranych w obrocie gospodarczym nie ogranicza się oczywiście tylko do sposobu ich zawierania. Kodeks cywilny w wielu przypadkach przewiduje regulacje szczególne także w odniesieniu do reguł wykonywania takich umów, odstępując od zasad ogólnych stosowanych wobec osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Owe odstępstwa dotyczą m.in. terminów przedawnienia roszczeń, wyższego niż przeciętny stopnia staranności wymaganej od profesjonalisty przy wykonywaniu jego zobowiązań, wyłączenia możliwości skorzystania przez profesjonalistę z sądowej waloryzacji świadczenia czy też powiązania miejsca spełnienia świadczenia z siedzibą przedsiębiorcy.
Nie bez znaczenia są także zasady dotyczące rozstrzygania sporów procesowych toczących się między przedsiębiorcami, z których większość to spory wynikłe właśnie na tle wykonywania (lub raczej niewłaściwego wykonywania) umów zawieranych w obrocie gospodarczym. W orzecznictwie sądów gospodarczych daje się zaobserwować tendencję do stawiania przedsiębiorcom wyższych wymogów co do precyzji spornych postanowień umownych. Sądy w mniejszym stopniu skłonne są odrywać się od literalnego brzmienia zapisów umownych, twierdząc, że skoro umowa została zawarta przez przedsiębiorców i mogli oni korzystać z profesjonalnej obsługi prawnej to treść zapisów umownych była, lub powinna była być przez nich dokładnie przemyślana.
Szczególne zasady, jakim podlegają umowy zawierane w obrocie gospodarczym:
● trzyletni ogólny termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
● szczególne terminy przedawnienia roszczeń z tytułu niektórych umów, w przypadku zawarcia umowy w zakresie działalności przedsiębiorstwa bądź w innych odrębnie wskazanych przypadkach
● przyjęcie szczególnego miernika należytej staranności wymaganej od dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej
● wyłączenie możliwości skorzystania z waloryzacji sądowej przez stronę prowadzącą przedsiębiorstwo, jeżeli świadczenie pozostaje w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa
● powiązanie miejsca spełnienia świadczenia z siedzibą przedsiębiorstwa, jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 662 k.c.
§ 1. W stosunkach między przedsiębiorcami oferta może być odwołana przed zawarciem umowy, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty.
§ 2. Jednakże oferty nie można odwołać, jeżeli wynika to z jej treści lub określono w niej termin przyjęcia.
Art. 681 k.c.
§ 1. W stosunkach między przedsiębiorcami odpowiedź na ofertę z zastrzeżeniem zmian lub uzupełnień niezmieniających istotnie treści oferty poczytuje się za jej przyjęcie. W takim wypadku strony wiąże umowa o treści określonej w ofercie, z uwzględnieniem zastrzeżeń zawartych w odpowiedzi na nią.
§ 2. Przepisu paragrafu poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli w treści oferty wskazano, że może ona być przyjęta jedynie bez zastrzeżeń, albo gdy oferent niezwłocznie sprzeciwił się włączeniu zastrzeżeń do umowy, albo gdy druga strona w odpowiedzi na ofertę uzależniła jej przyjęcie od zgody oferenta na włączenie zastrzeżeń do umowy, a zgody tej niezwłocznie nie otrzymała.

UMOWA SPRZEDAŻY

Sprzedaż to jedna z najbardziej powszechnych umów zawieranych zarówno przez przedsiębiorców, jak też przez osoby nieprowadzące własnych firm. Choćby tylko z tego powodu warto posiadać odpowiednią wiedzę na jej temat. Szczególną uwagę zwracamy na specyfikę tej umowy zawieranej przez przedsiębiorcę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK