| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Wszystko o umowach w obrocie gospodarczym

Być może niewielu przedsiębiorców myśli o tym na co dzień, lecz wykonywanie umów jest dla ich firm niemal ciągłą działalnością. Umowy stanowią podstawę prawną dla większości wykonywanych przez nich czynności, a często decydują o powodzeniu współpracy z kontrahentem czy nawet o opłacalności biznesu. Niektóre z rodzajów umów zawieranych przez przedsiębiorców są dedykowane wyłącznie obrotowi gospodarczemu, ale większość z nich to umowy typowe, które zawierane są powszechnie. Dlatego też wiedza o umowach gospodarczych przyda się zarówno właścicielom firm, jak też przyszłym przedsiębiorcom. Uzyskując świadomość co do znaczenia konkretnych typów umów, można znacząco ograniczyć ryzyko występowania sytuacji kryzysowych.

FORFAITING

Umowa forfaitingu to kolejna z umów nienazwanych pochodząca z anglosaskiego kręgu prawnego, która stała się powszechnie uznawanym rozwiązaniem prawnym. Jej funkcja i konstrukcja prawna jest zbliżona do umowy faktoringu, chociaż daje się zauważyć pewne różnice.

Forfaiting w obrocie międzynarodowym

Forfaiting stanowi uznaną w międzynarodowym obrocie gospodarczym metodę rozliczenia płatności, w której ważną rolę odgrywają instytucje finansowe. Stanowi umowę nienazwaną, a zasady jej zawierania ustalone zostały przez praktykę bankową. Jedną ze stron, zwaną forfaiterem, jest instytucja finansowa, czyli z reguły bank, natomiast drugą stroną jest przedsiębiorca-eksporter, zwany forfaitystą, sprzedający towar lub świadczący usługę na rzecz podmiotu zagranicznego. Podobnie jak w przypadku faktoringu, także i tutaj jednym z głównych elementów umowy jest przelew wierzytelności przedsiębiorcy o zapłatę należności za towar lub usługę, z tym że w umowie forfaitingu wierzytelności będące przedmiotem przelewu zawierają się w papierach wartościowych, np. wekslach poręczonych przez bank dłużnika, bądź też stwierdzone są innymi dokumentami bankowymi mającymi podobne znaczenie w obrocie, jak np. akredytywa dokumentowa czy gwarancja bankowa.

Na czym polega

Na podstawie umowy forfaitingowej forfaiter nabywa od forfaitysty wierzytelność o zapłatę sumy pieniężnej zabezpieczoną wekslem, gwarancją lub akredytywą bankową i wypłaca eksporterowi jego należność zdyskontowaną o własne wynagrodzenie. W ten sposób forfaiter dokapitalizowuje forfaitystę, który zwolniony zostaje z dalszego ryzyka gospodarczego wypłacalności swego zagranicznego kontrahenta. Forfaiter będzie od tej pory dochodził zapłaty nabytej należności, kierując się z reguły bezpośrednio do banku importera, będącego dłużnikiem forfaitysty.
Dzięki forfaitingowi eksporter uzyskuje zamianę wierzytelności terminowych na gotówkę, eliminując ryzyko handlowe, polityczne i kursowe. Następuje to w relatywnie szybki i nieskomplikowany sposób. Plusem jest także fakt, że forfaiter nie uzyskuje wobec forfaitysty prawa regresu na wypadek niewypłacalności dłużnika-importera czy też jego banku.
Tabela 3. Różnice między forfaitingiem a faktoringiem
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 85 prawa bankowego
1. Bank, działając na zlecenie klienta, ale we własnym imieniu (bank otwierający akredytywę), może zobowiązać się pisemnie wobec osoby trzeciej (beneficjenta), że dokona zapłaty beneficjentowi akredytywy ustalonej kwoty pieniężnej, po spełnieniu przez beneficjenta wszystkich warunków określonych w akredytywie (akredytywa dokumentowa).
2. Akredytywa dokumentowa musi w szczególności zawierać: nazwę i adres zleceniodawcy i beneficjenta, kwotę i walutę akredytywy, termin ważności akredytywy oraz opis dokumentów, po których przedstawieniu beneficjent jest uprawniony do żądania wypłaty w ramach akredytywy.
3. Zobowiązanie banku otwierającego staje się wymagalne z chwilą przedstawienia przez beneficjenta dokumentów zgodnie z warunkami akredytywy.
4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do akredytyw zabezpieczających.

FRANCZYZA

Franczyza, czyli franchising, jest popularnym sposobem na rozwój wielu przedsiębiorców. Grupują się oni w sieć franczyzową, w której jeden z nich ma pozycję decydującą, natomiast pozostali mają możliwość skorzystania ze sprawdzonej recepty na biznes, a więc także na zyski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK