| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Kasy rejestrujące

Ponieważ podatnicy prowadzący działalność sezonową dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (potocznie określanych fiskalnymi). Obowiązek ten wynika z art. 111 ustawy o VAT. Szczegółowe zasady ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących oraz zwolnienia od takiego obowiązku są zapisane w rozporządzeniach wykonawczych.

Podatnicy kontynuujący działalność

Podatnik kontynuujący działalność w 2009 r. (który przed 2009 r. już prowadził działalność) nie musi stosować kasy, jeżeli wartość jego sprzedaży na rzecz osób fizycznych w ubiegłym roku nie przekroczyła kwoty 40 000 zł. Podatnik nie będzie miał obowiązku stosowania kasy, jeżeli w bieżącym roku prowadzenia działalności (czyli 2009) jego sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie przekroczy kwoty 40 000 zł. Po przekroczeniu kwoty 40 000 zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności podatnik nie będzie musiał instalować kasy jeszcze przez 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym jego obrót przekroczył limit 40 000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas). Po upływie tego czasu podatnik powinien już posiadać kasę fiskalną.
PRZYKŁAD
Podatnik prowadzi działalność od 2008 r. W 2008 r. nie miał obowiązku stosowania kasy rejestrującej. Ponieważ w 2008 r. wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła 40 000 zł, w 2009 r. podatnik nadal może nie instalować kasy rejestrującej. W sierpniu 2009 r. wartość jego sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczyła kwotę 40 000 zł. Podatnik ma obowiązek zainstalować kasę (i rejestrować obrót za pomocą kasy rejestrującej) od 1 listopada 2009 r., czyli po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym jego obrót przekroczył limit 40 000 zł.
Jeżeli podatnik zakończy działalność przed 1 listopada, nie musi kupować kasy i fiskalizować jej w listopadzie. Jednak rozpoczynając ponownie działalność (na początku kolejnego sezonu), będzie musiał stosować kasę już od pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Rozpoczęcie działalności w trakcie roku

Inne rygory obowiązują w przypadku rozpoczynania działalności w trakcie roku podatkowego. Podatnika, który rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, obowiązuje limit 20 000 zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Po przekroczeniu tej kwoty podatnik musi stosować kasę już od następnego dnia po dniu, w którym jego obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczył limit 20 000 zł.
PRZYKŁAD
Podatnik rozpoczął działalność w lipcu 2009 r. 1 sierpnia 2009 r. wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczyła 20 000 zł. Od 2 sierpnia 2009 r. podatnik ma obowiązek rejestrować obrót za pomocą kasy rejestrującej.

Obowiązek rejestracji niezależnie od wielkości obrotu

Należy pamiętać, że są towary, których sprzedaż powinna być rejestrowana w kasie fiskalnej już od pierwszej złotówki. Kasę należy stosować już od pierwszej czynności przy dostawie m.in.:
• sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (ex PKWiU 32),
• sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3),
• wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,
• nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.
Trzeba też pamiętać, że kasę należy stosować w każdym punkcie sprzedaży (także na targowiskach albo w przypadku handlu obwoźnego).
Ważne jest też, że zwolnienie podmiotowe od VAT absolutnie nie zwalnia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Może się więc zdarzyć, że wprawdzie podatnik będzie jeszcze korzystał ze zwolnienia podmiotowego od VAT, ale już musi rejestrować sprzedaż w kasie fiskalnej (którą oczywiście musi zakupić i fiskalizować).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »