| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Obowiązek prowadzenia ewidencji

Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT – w celu wykazania, że może korzystać jeszcze ze zwolnienia – powinien jednak prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Jeżeli organ podatkowy lub kontroli skarbowej stwierdzi, że podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego, a nie prowadzi takiej ewidencji albo prowadzi ją w sposób nierzetelny:
• wartość sprzedaży opodatkowanej podatnika określi w drodze oszacowania i ustali od niej kwotę należnego VAT (organ podatkowy ustali wartość sprzedaży podatnika w drodze oszacowania tylko wtedy, gdy na podstawie dokumentacji podatnika nie jest możliwe ustalenie wartości tej sprzedaży),
• do sprzedaży prowadzonej przez podatnika zastosuje kwotę podatku właściwą dla prowadzonej przez podatnika działalności; gdy organ podatkowy nie będzie mógł ustalić przedmiotu opodatkowania (tzn. nie będzie wiadomo, co dokładnie podatnik sprzedaje), ustali kwotę należnego VAT z zastosowaniem stawki 22%.
PRZYKŁAD
Podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Nie prowadzi jednak ewidencji sprzedaży. Z posiadanej przez podatnika dokumentacji nie wynika również, co jest przedmiotem sprzedaży. Organ podatkowy w trakcie kontroli ustalił w związku z tym wartość sprzedaży podatnika w drodze oszacowania i zastosował do tak ustalonej kwoty sprzedaży stawkę 22% VAT.
Posiadając status podatnika zwolnionego z VAT, podatnik nie wystawia faktur, a do ceny sprzedawanych towarów nie dolicza VAT. Podatnik zwolniony podmiotowo nie może też odliczać VAT naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów, materiałów itp.

Czy warto korzystać ze zwolnienia podmiotowego

Przed rozpoczęciem wykonywania działalności wakacyjnej warto więc zastanowić się, czy istotnie opłaca się korzystać ze zwolnienia od VAT. Jeżeli planowana działalność to usługi, do których podatnik wykorzystuje mało materiałów – z pewnością zwolnienie jest opłacalne. Jeżeli jednak planowana działalność to sprzedaż towarów lub usług wymagająca większych nakładów, to może się okazać, że jednak lepiej jest nie korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Co prawda, wtedy podatnik będzie musiał prowadzić rejestry sprzedaży i zakupów, wystawiać faktury (przy sprzedaży dla osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami tylko na ich wyraźne żądanie), ale w zamian będzie mógł odliczać VAT naliczony z faktur zakupu.

Likwidacja działalności

Zwolnienie podmiotowe daje jeszcze jedną korzyść – gdy po sezonie podatnik zamierza zakończyć wykonywanie działalności. Likwidacja działalności przez podatnika zwolnionego podmiotowo nie spowoduje żadnych dodatkowych obciążeń w VAT.
Podatnik czynny (niekorzystający ze zwolnienia od VAT), który kończy działalność po sezonie (z tym że kończy, a nie zawiesza do następnego roku – na okres krótszy niż 10 miesięcy), musi sporządzić spis z natury i opodatkować VAT te towary, których nie udało mu się sprzedać ani zużyć w działalności (tzw. VAT od remanentu likwidacyjnego – patrz art. 14 ustawy o VAT).
PRZYKŁAD
Podatnik rozpoczął działalność sezonową. Od początku jej prowadzenia jest podatnikiem VAT czynnym. Z końcem sezonu 2 października 2009 r. podatnik planuje zlikwidować działalność. W związku z tym jest obowiązany sporządzić spis z natury pozostałych na dzień zakończenia działalności towarów, od których wcześniej odliczył VAT naliczony. W spisie podatnik uwzględni również wyposażenie i środki trwałe, od których odliczył VAT. Ostatnią deklarację VAT podatnik złoży więc za październik 2009 r. (czyli okres rozliczeniowy, w którym zakończył działalność). Do deklaracji podatnik dołączy:
• sporządzony na dzień 2 października 2009 r. spis z natury oraz
• informację o ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego.
Załóżmy, że na podstawie spisu z natury podatnik ustalił, że na dzień zakończenia działalności pozostały mu towary o wartości 500 zł (wartość ustalona według ceny nabycia netto zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT). Stawka VAT na towary wynosi 22%. VAT należny od remanentu likwidacyjnego wyniesie więc 500 zł x 22% = 110 zł.
W deklaracji za październik podatnik wykaże ustaloną na podstawie spisu z natury kwotę VAT należnego 110 zł (w poz. 40 deklaracji VAT-7). Kwotę tę podatnik wpłaci do urzędu skarbowego w terminie do 25 listopada 2009 r.
W związku z zakończeniem działalności podatnik złoży również informację VAT-Z, informując w ten sposób naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Na podstawie tej informacji naczelnik urzędu skarbowego wykreśli podatnika z rejestru podatników VAT. Ustawa o VAT nie określa terminu złożenia deklaracji VAT-Z. W praktyce informacja ta jest zwykle składana wraz z ostatnią deklaracją lub po zakończeniu rozliczeń z urzędem skarbowym z tytułu VAT (tj. po wpłacie należnego podatku lub uzyskaniu zwrotu VAT, gdy u podatnika wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym).
Czynny podatnik VAT powinien pamiętać o tym, że jeżeli z końcem sezonu nie zakończy formalnie swojej działalności, tzn. nie wyrejestruje jej, nie sporządzi spisu z natury itd., będzie musiał nadal składać deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, nawet puste – tzn. bez kwot sprzedaży. Podatnik nie będzie miał obowiązku składania deklaracji, jeżeli działalność zawiesi.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK