| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Ustalenie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia podmiotowego

Prawodawca wprowadził zwolnienie od VAT (czyli zwolnienie podmiotowe) dla tych podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (netto) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł (art. 113 ustawy o VAT). Do tej kwoty 50 000 zł nie wlicza się kwoty VAT oraz obrotów ze sprzedaży zwolnionej z VAT (przedmiotowo). Nie uwzględnia się też kwot uzyskiwanych z tytułu sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zwolnienie obowiązuje do momentu przekroczenia w bieżącym roku podatkowym kwoty 50 000 zł. Od nadwyżki ponad ten limit podatnik jest już obowiązany uiszczać podatek.
Należy pamiętać, że podatnikowi, który rozpoczyna działalność w ciągu roku, przysługuje proporcjonalnie niższy limit. Podatnik rozpoczynający działalność sezonową (nieprowadzący innego rodzaju działalności) powinien ustalić obowiązujący go limit indywidualnie. Limit indywidualny powinien obliczyć, dzieląc kwotę 50 000 zł przez liczbę dni w roku i mnożąc przez liczbę dni prowadzenia działalności przypadającą do końca roku.
PRZYKŁAD
Podatnik rozpoczyna wykonywanie działalności w trakcie roku, do końca którego pozostało 184 dni. Podatnik bada, czy jest uprawniony do stosowania zwolnienia podmiotowego. W tym celu porównuje wartość swojej sprzedaży nie z kwotą 50 000 zł, lecz z kwotą znacznie niższą. Limit uprawniający go do zwolnienia podmiotowego oblicza według następującego wzoru:
[50 000 zł : 365 (liczba dni w roku)] x 184 dni (liczba dni pozostałych do końca roku) = 25 205,48 zł, w zaokrągleniu 25 205 zł. Oznacza to, że podatnik utraci prawo do zwolnienia podmiotowego, jeżeli w ciągu 184 dni prowadzenia działalności osiągnie ze sprzedaży przychód przekraczający 25 205 zł. Po przekroczeniu kwoty limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego podatnik będzie zobowiązany do rozliczania VAT.
Ważne jest też, że jesteśmy – jako jedna osoba, jeden podmiot – jednym podatnikiem. Oznacza to, że jeżeli poza sezonem konkretna osoba wykonuje również działalność gospodarczą inną niż ta w sezonie, np. prowadzi działalność w ramach tzw. samozatrudnienia – wartość sprzedaży wykonywanej z tytułu działalności pozasezonowej (z wyjątkiem sprzedaży zwolnionej z VAT przedmiotowo) jest sumowana z wartością sprzedaży wykonywanej sezonowo. Dopiero łączną kwotę przychodu osiągniętego z obu rodzajów działalności (pozasezonowej i sezonowej) porównujemy z owymi 50 000 zł lub z odpowiednią częścią tej kwoty (gdybyśmy zaczęli wykonywanie działalności w trakcie roku).
Jeżeli z tytułu działalności pozasezonowej podatnik jest czynnym podatnikiem VAT, to i sezonowa działalność nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego.
PRZYKŁAD
Podatnik prowadzi bar całoroczny. W związku z prowadzoną działalnością jest podatnikiem VAT czynnym. W sezonie letnim postanowił otworzyć również dodatkowy punkt gastronomiczny na plaży. Z tytułu prowadzenia działalności gastronomicznej w nowo otwartym punkcie gastronomicznym na plaży podatnik nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Od pierwszej sprzedaży ma obowiązek odprowadzać VAT należny z tytułu tej działalności.

Wyłączenie prawa do zwolnienia podmiotowego

Należy także pamiętać, że ustawodawca wyłączył możliwość stosowania zwolnienia o charakterze podmiotowym dla niektórych czynności. Szczegółowy katalog tych czynności jest wymieniony w załączniku do rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Warto wspomnieć, że pośród działalności wyłączonej ze zwolnienia podmiotowego jest wymieniona m.in. sprzedaż wyrobów z metali szlachetnych (bardzo popularna w nadmorskich i górskich miejscowościach wypoczynkowych). Jeżeli podatnik wykonuje tego rodzaju działalność, to od początku musi ją opodatkowywać VAT należnym. Oznacza to, że musi dokonać rejestracji (złożyć VAT-R), prowadzić ewidencję VAT i składać deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.
PRZYKŁAD
Podatnik rozpoczyna sprzedaż wyrobów jubilerskich z bursztynu i srebra. Od początku działalności nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Od pierwszej sprzedaży ma obowiązek odprowadzać należny VAT.
O braku możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego może też zdecydować to, że dany podmiot wcześniej już był podatnikiem VAT i utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od VAT lub z niego zrezygnował, może ponownie skorzystać ze zwolnienia, ale nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia.
PRZYKŁAD
Podatnik utracił prawo do zwolnienia w 2008 r. Pomimo niskich obrotów w 2008 r. i 2009 r. w bieżącym roku nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Ponownie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia najwcześniej od 1 stycznia 2010 r.
Podatnik, który może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, nie ma obowiązku rejestrować się na potrzeby VAT w urzędzie skarbowym (tzn. nie składa zgłoszenia VAT-R) oraz nie składa deklaracji podatkowych VAT-7/VAT-7K.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »