| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Opodatkowanie i rozliczanie działalności sezonowej

Lato, wakacje to czas, w którym jak grzyby po deszczu wyrastają różnego rodzaju punkty sprzedaży, parkingi, salony gier itp. Wiele z nich to działalności, które są prowadzone sezonowo, wyłącznie przez ściśle określoną część roku. Po zakończeniu sezonu ich właściciele powracają do swoich dotychczasowych zajęć.

Opodatkowanie VAT

Należy pamiętać, że nawet jeżeli działalność wykonywana jest sezonowo, z tymczasowo ustawionego stoiska czy w przenośnym punkcie usługowym, to osoba wykonująca ją podlega rygorom regulacji podatku od towarów i usług. Ustawodawca w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT stwierdził bowiem, że podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w VAT

Działalnością gospodarczą na potrzeby VAT – w oderwaniu od innych regulacji dotyczących działalności gospodarczej – jest:
a) wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także
b) działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Działalność gospodarcza to również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Oznacza to, że jeżeli zamierzamy wykonywać w sezonie letnim np. tatuaże z henny, w tym celu rozstawimy stolik, wystawimy wzory tatuaży, informację na temat ceny itp., to bez względu na to, czy dopełniliśmy obowiązków rejestracyjnych, jak również bez względu na to, ile tatuaży wykonaliśmy, jesteśmy już podatnikiem VAT. Według ustawy o VAT wykonujemy bowiem działalność gospodarczą.
 
Zwolnienie podmiotowe

Oczywiście, jeżeli działalność jest prowadzona w niewielkim zakresie, a wcześniej podatnik nie wykonywał działalności gospodarczej albo była ona również drobna (a dokładniej osiągane w ramach tej działalności obroty nie były wysokie), to zapewne podatnik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Korzystając ze zwolnienia podmiotowego, podatnik nie musi odprowadzać należnego VAT, bez względu na to, jaka stawka VAT jest właściwa dla wykonywanych przez podatnika czynności.
Rozpoczynając działalność sezonową, podatnik musi ustalić, czy wysokość osiąganych obrotów i rodzaj prowadzonej działalności uprawnia go do zwolnienia. Podatnik powinien też rozważyć, czy zastosowanie tego zwolnienia będzie dla niego opłacalne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »