| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Skutki w zakresie podatków obrotowych

Udzielenie pożyczki spółce osobowej przez jej wspólnika jest traktowane na gruncie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 22, poz. 120; dalej „ustawa o PCC”) analogicznie jak inne formy kapitalizacji spółki osobowej, jako „zmiana umowy spółki”. Tym samym, z tytułu pożyczki otrzymanej od wspólnika, spółka osobowa (jako podatnik PCC w tym zakresie) będzie podlegać opodatkowaniu 0,5% PCC od kwoty udzielonej pożyczki.
Zapamiętaj
Udzielenie spółce osobowej pożyczki przez wspólnika skutkuje opodatkowaniem spółki 0,5% podatkiem od czynności cywilnoprawnych od kwoty otrzymanej pożyczki.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 1 ust. 1 ustawy o PCC
1. Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
c) (uchylona),
d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona),
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki;
2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW AKCJONARIUSZY

Spore kontrowersje, zarówno natury prawnej, jak i praktycznej, budzi kwestia opodatkowania zysków akcjonariusza z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej, łączącej w swej konstrukcji elementy spółki osobowej oraz spółki akcyjnej.

Trudności w ustaleniu dochodów akcjonariusza

Do podstawowych przyczyn kontrowersji, jakie nastręcza ustalenie prawidłowych zasad opodatkowania dochodów akcjonariusza z udziału w s.k.a. należy zaliczyć przede wszystkim:
• brak osobowości prawnej spółki komandytowo-akcyjnej oraz fakt, iż taka spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;
• fakt, że dochodem z akcji są dywidendy i jest on wypłacany zasadniczo dopiero na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok (konstrukcja ta zasadniczo różni się od typowych przypadków uzyskiwania dochodu ze spółki niemającej osobowości prawnej, gdzie wypłata i ustalenie dochodu może następować w formie zaliczek w czasie roku podatkowego);
• możliwość zmiany osoby akcjonariusza w czasie roku podatkowego, przy czym prawo do otrzymania dywidendy przysługiwać będzie wyłącznie temu akcjonariuszowi, który jest posiadaczem akcji na dzień wypłaty dywidendy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Taraszewska

PR-imo public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK