| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

POŻYCZKA OD WSPÓLNIKA

Wspólnik spółki osobowej może udzielić tej spółce pożyczki. W takiej sytuacji mamy do czynienia z częściowym świadczeniem dla „samego siebie”, wymagającym odpowiedniego ujęcia dla celów podatkowych.

Skutki w zakresie podatków dochodowych

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. oraz analogicznym art. 16 ust. 1 pkt 13 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Świadczenie wspólnika na rzecz spółki jest świadczeniem dla „samego siebie” (w zakresie odpowiadającym jego udziałowi w przychodach i kosztach). W tym samym zakresie wypłata odsetek od udzielonej przez niego pożyczki powinna być również uznawana za świadczenie dla samego siebie. Powyższa operacja powinna być dla wspomnianego wspólnika neutralna z punktu widzenia podatku dochodowego. Brak jest bowiem podstaw do uznania, że świadczenia dla siebie samego mogą skutkować osiągnięciem przez „wykonującego je” wspólnika jakichś korzyści. Tym bardziej, że przy wypłacie przez spółkę osobową odsetek od udzielonej przez wspólnika pożyczki, taka wypłata (na swoją rzecz) musi być poprzedzona uzyskaniem przez tego wspólnika środków w ramach spółki. W rezultacie, jeżeli wypłacone przez spółkę osobową odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika nie stanowią dla tego wspólnika kosztów uzyskania przychodów, to do zachowania neutralnego charakteru takiej wypłaty nie można uznać, że w tym samym zakresie wspólnik osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu.
Pogląd o nierozpoznawaniu ani przychodów, ani kosztów podatkowych w części, w jakiej wspólnik uczestniczy w przychodach i kosztach spółki osobowej, znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 grudnia 2008 r. sygn. ILPB1/415-738/08-2/RP).
PRZYKŁAD
Pan X oraz Y spółka z o. o. zawarli umowę spółki jawnej. Zgodnie z treścią
umowy spółki wspólnicy posiadają równe udziały w zysku spółki (po 50%). Przychód spółki wyniósł 100 jednostek, koszty uzyskania tego przychodu wynikające z ksiąg spółki wyniosły 50 jednostek, z czego 20 jednostek stanowią odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez X. Odsetki ujęte w kosztach w części przypadającej na wspólnika-pożyczkodawcę (X) – 10j, nie są dla niego przychodem, ani kosztem (świadczenie dla samego siebie). Konsekwencje podatkowe dla wspólników będą się przedstawiać w następujący sposób:
NASZA RADA
W przypadku wypłaty przez spółkę osobową odsetek od pożyczki udzielonej jej przez wspólnika tejże spółki:
• odsetki te w części odpowiadającej udziałowi wspólnika będącego pożyczkodawcą w kosztach podatkowych spółki osobowej nie będą stanowić dla niego ani kosztów uzyskania przychodów ani przychodu (jako świadczenie dla samego siebie);
• odsetki te w pozostałej części (odpowiadającej udziałowi w kosztach podatkowych pozostałych wspólników spółki osobowej) stanowią dla wspólnika będącego pożyczkodawcą przychód do opodatkowania (jako świadczenie osoby trzeciej).
Odsetki od wspomnianej pożyczki mogą stanowić koszt uzyskania dla pozostałych wspólników spółki, w wysokości przypadającej im części udziałów w zyskach spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK