| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

OPODATKOWANIE DOCHODU SPÓŁKI

Spółki osobowe są transparentne podatkowo. Oznacza to, że rozliczanie podatku dochodowego odbywa się bezpośrednio na poziomie wspólników, a spółka nie jest podatnikiem PIT.

Spółka nie jest podatnikiem

Spółki osobowe, jak również spółki cywilne nie są podatnikami na gruncie podatku dochodowego (są one w tym zakresie podmiotami „transparentnymi” podatkowo). Podatnikami podatku dochodowego są natomiast bezpośrednio jej wspólnicy. Zasady ustalania dochodu wspólników spółek osobowych z tytułu udziału w zysku osiągniętym poprzez spółkę osobową reguluje odpowiednio art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 19, poz. 100; dalej „u.p.d.o.f.”) albo art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 19, poz. 100; dalej „u.p.d.o.p.”), dla wspólników będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Przepisy te mają analogiczne brzmienie.
Zgodnie z tymi regulacjami przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz w zależności od sposobu rozliczania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przez danego podatnika (wspólnika):
• łączy się z jego pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej albo
• opodatkowuje się zgodnie według 19% stawki liniowej.
Zasady dotyczące ustalania przychodu stosuje się odpowiednio do:
• rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
• ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Zapamiętaj
W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Analogiczne postanowienia zawiera art. 5 ust. 1 u.p.d.o.p., w myśl którego przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3 (zagraniczne spółki niemające osobowości prawnej, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W odróżnieniu od przepisów obowiązujących przed 2001 r. nie jest już ustalany dochód na poziomie spółki, tak jak gdyby ona była podatnikiem. Dochód z udziału w spółce jest obecnie określany od razu u wspólnika, zaś proporcjonalnie są dzielone pomiędzy wspólników tylko wielkości niezbędne do ustalenia dochodu. Należy jednak zauważyć, że księgi rachunkowe albo podatkowe księgi przychodów i rozchodów są prowadzone dla spółki, a przypisaniu wspólnikom podlegają wielkości prawidłowo zaewidencjonowane w tych księgach.
W konsekwencji wstępnie na poziomie spółki są ustalane przychody, koszty, wydatki niestanowiące kosztów podatkowych (tj. wartości potrzebne do ustalenia dochodu), natomiast ustalenie dochodu następuje już na poziomie wspólników. Wskazane wartości stanowią podstawę obliczania zaliczek na podatek dochodowy i powinny zostać wykazane odpowiednio w zeznaniu rocznym wspólnika (w zależności od formy prawnej podatnika oraz wybranych zasad rozliczania dochodu na formularzu CIT-8, PIT-36, PIT­36L, PIT-28).
PRZYKŁAD
Pan X, Pan Y oraz Pan Z zawarli umowę spółki jawnej. Zgodnie z treścią umowy spółki udziały w zysku poszczególnych wspólników przedstawiały się w następujący sposób: X –30%, Y – 20%, Z – 50%. Wszyscy wspólnicy rozliczają podatek dochodowy zgodnie z tzw. metodą liniową. Przychód spółki wyniósł 100 jednostek, koszty uzyskania tego przychodu wynikające z ksiąg spółki wyniosły 50 jednostek. W rezultacie X należy przypisać 30% przychodu (tj. 30j) oraz taki sam odsetek kosztów (tj. 15j). U pozostałych wspólników sytuacja będzie wyglądać następująco: Y – przychód 20j, koszt 10j, z kolei Z – przychód 50j, koszt 25j.
Zapamiętaj
Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego (jest „transparentna” podatkowo). Podatnikami na gruncie podatków dochodowych są wspólnicy takiej spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK