| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Opodatkowanie spółek osobowych

Opodatkowanie spółek osobowych

Spółki osobowe są coraz powszechniej stosowaną formą prawną prowadzenia działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, iż założenie i prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie jest stosunkowo nieskomplikowane pod względem prawnym (w porównaniu do spółek kapitałowych) i nie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Dochód ze zbycia udziału w spółce osobowej

Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (tj. udział w spółce osobowej) może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. W sytuacji gdy ten warunek jest spełniony wspomniany przepis nakłada dalsze wymagania w postaci konieczności uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Organy podatkowe w swych interpretacjach stoją na stanowisku, że przychód uzyskany przez wspólnika wskutek zbycia udziału w spółce osobowej, na gruncie podatku dochodowego będzie kwalifikowany jako przychód ze źródła „prawa majątkowe” (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 18 u.p.d.o.f.). Organy podatkowe jednoznacznie odrzucają w tym przypadku możliwość uznania przychodu ze zbycia takiego prawa do źródła przychodów „pozarolnicza działalność gospodarcza” i opodatkowania go na zasadach właściwych dla tego źródła, pomimo iż w doktrynie prawno-podatkowej wskazuje się, że taka kwalifikacja byłaby bardziej zasadna.
ZGODNIE Z PRAWEM
Art. 18 u.p.d.o.f. 
Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK