| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Związki zawodowe w firmie

Związki zawodowe w firmie

Jeżeli pracodawca w zakładzie pracy, w którym działają związki zawodowe, nie wykonuje wobec nich swoich obowiązków, może to skutkować problemami z utrzymaniem dyscypliny pracy w zakładzie, a w niektórych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną osób zarządzających zakładem.

Fundusz socjalny

Pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) musi nie tylko w ogólny sposób współdziałać ze związkami zawodowymi w większości kwestii związanych z działalnością socjalną, ale dokonywać z nimi konkretnych uzgodnień, czyli wypracowywać wspólnie akceptowalne stanowisko.
Pracodawca musi współdziałać z pracownikami przy tworzeniu regulaminu gospodarowania środkami zfśs. Musi uzgodnić to z przedstawicielami pracowników, a w razie gdy w zakładzie pracy działa związek zawodowy - z tym związkiem.
Uzgodnienie oznacza wypracowanie wspólnego stanowiska. Nie ograniczamy się tutaj do skonsultowania, wystąpienia o opinię, przenegocjowania. Strony muszą dążyć do osiągnięcia obustronnie akceptowalnego stanowiska w każdej kwestii.
W odniesieniu do tworzenia regulaminu współpraca ze związkami zawodowymi wygląda następująco.
W przypadku gdy w zakładzie pracy nie działa związek zawodowy:
• pracodawca tworzy projekt regulaminu,
• uzgadnia jego treść z przedstawicielem pracowników (negocjacje), po czym następuje
• podpisanie i wprowadzenie regulaminu.
W przypadku braku pełnej zgody stron na treść regulaminu (brak uzgodnienia treści) prowadzi się negocjacje do skutku. Pracodawca nie może wydać regulaminu sam.
Jeżeli w firmie funkcjonuje kilka związków zawodowych, pracodawca powinien dokonać stosownych uzgodnień z każdym z nich (organizacje związkowe przedstawiają wspólne stanowisko). Pracodawca nie może się ograniczyć do prowadzenia negocjacji w tym zakresie tylko do niektórych (np. największych) organizacji związkowych. Każdy związek zawodowy - nawet najmniejszy, ale spełniający wymóg zrzeszania co najmniej 10 pracowników zakładu pracy - ma tutaj równe prawa.
Brak uzgodnienia przez związki zawodowe w ciągu 30 dni od przedstawienia im propozycji regulaminu wspólnego stanowiska daje pracodawcy możliwość samodzielnego podjęcia w tej sprawie decyzji, po rozpatrzeniu poszczególnych stanowisk związków zawodowych (art. 30 ust. 5 ustawy).
Warunkiem obowiązywania regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest jego uzgodnienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi działającymi w zakładzie pracy (wyrok SN z 11 maja 1999 r., I PKN 664/98, OSNP 2000/14/540).
A zatem schemat postępowania przy tworzeniu regulaminu zfśs, w przypadku gdy w zakładzie pracy działa więcej niż jedna organizacja związkowa, wygląda następująco:
• pracodawca tworzy projekt regulaminu,
• negocjuje ze związkami zawodowymi i przedstawia wspólne stanowisko,
• uzgadnia treść regulaminu z organizacjami związkowymi (negocjacje), po czym następuje
• podpisanie i wprowadzenie regulaminu.
W przypadku braku pełnej zgody stron na treść regulaminu (brak uzgodnienia treści) prowadzimy negocjacje do skutku. Pracodawca nie może wydać regulaminu sam.
Współpraca ze związkami zawodowymi nie ogranicza się jednak tylko do spraw związanych z wydaniem regulaminu czy rezygnacją z tworzenia funduszu.
Uzgodnieniu z organizacją (organizacjami) związkową podlega też przyznawanie pracownikom świadczeń z zfśs (art. 27 ustawy). W konsekwencji pracodawca nie może przyznawać świadczeń z funduszu, np. jedynie na podstawie decyzji powołanej przez siebie komisji socjalnej, w której skład nie wchodzą przedstawiciele wszystkich działających w zakładzie pracy związków zawodowych.
Związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na zfśs.
Przykład
Założona niedawno organizacja związkowa poprosiła pracodawcę o dane dotyczące stanu cywilnego i liczby dzieci wszystkich pracowników. Wniosek ten motywowała zamiarem kontroli przyznawania odpowiednich świadczeń z zfśs.
W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku ani nawet prawa przekazywania wskazanych przez związki zawodowe danych o pracownikach. Są to bowiem dane osobowe podlegające bezwzględnej ochronie. Możliwe jest ich przekazanie tylko w przypadku, jeżeli dany pracownik wyrazi pisemną zgodę na przekazanie tych danych związkowi zawodowemu. Zgoda musi być odebrana od każdego pracownika z osobna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK