| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Majątek spółki jawnej

Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Majątek spółki może zatem obejmować własność nieruchomości oraz rzeczy ruchomych, ograniczone prawa rzeczowe (zastaw, służebności), wierzytelności oraz prawa na dobrach niematerialnych. W czasie istnienia spółki jawnej obowiązuje zasada nienaruszalności majątku spółki. Wspólnicy nie mogą zatem w tym okresie uszczuplać jej majątku, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w przepisach. Zasada nienaruszalności zostaje uchylona z chwilą rozwiązania spółki jawnej. Prawo nie przewiduje, poza obowiązkiem wniesienia wkładów przez każdego ze wspólników, żadnych dodatkowych wymogów, np. nie określa minimalnej wartości wkładu. Przepisy nie precyzują również terminów, w jakich wspólnicy powinni wnieść wkłady zadeklarowane w umowie spółki jawnej, pozostawiając to umowie spółki. Zgodnie z art. 48 § 3 k.s.h., prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki, uważa się za przeniesione na spółkę. Jednak gdy przedmiotem wkładu do spółki jest np. własność nieruchomości, której przeniesienie wymaga formy notarialnej, wówczas wniesienie takiego wkładu przez wspólnika wymaga, obok zawarcia umowy spółki, również zawarcia umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości.
PRZYKŁAD
Jeden ze wspólników spółki jawnej „Modus” zamierza wnieść jako uzupełnienie wkładu nieruchomość położoną pod Warszawą, na której mają się mieścić magazyny spółki. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u notariusza i formalne przeniesienie własności nieruchomości na spółkę, która dysponuje swym majątkiem oddzielnie od wspólników. Podobnie byłoby zresztą przy wnoszeniu wkładów do innych typów spółek, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku spółki cywilnej własność nieruchomości po przeniesieniu nie będzie przysługiwała spółce, ale wszystkim wspólnikom bezudziałowo – na zasadzie współwłasności łącznej2.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »