| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Podmiotowość prawna spółki

Odpowiedzialność wspólników jest ograniczona i subsydiarna. Oznacza to, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Przedsiębiorstwo pod własną firmą

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową (art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych; Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 13, poz. 69; dalej k.s.h.). Nie posiada ona osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. j.”
Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, za zobowiązania wynikające z tego działania odpowiadają solidarnie. Spółka nie może zostać założona w każdym prawnie dopuszczalnym celu, lecz jedynie w celu prowadzenia działalności gospodarczej, tj. zarobkowej działalności o charakterze usługowym, handlowym lub wytwórczym, prowadzonej w sposób zorganizowany i ciągły. Spółka jawna może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 k.s.h.). Oznacza to, że została wyposażona w podmiotowość prawną odrębną od podmiotowości prawnej wspólników. Odrębna podmiotowość wyraża się m.in. w tym, iż to spółka jawna, a nie jej wspólnicy działający łącznie, jest stroną umów i innych czynności prawnych, a także posiada własny majątek, który nie stanowi wspólnego majątku wspólników. Spółka jawna, w odróżnieniu od spółki cywilnej, może występować w obrocie gospodarczym jako przedsiębiorca.

Tworzenie spółki jawnej

Wspólnikami spółki jawnej mogą być osoby fizyczne i osoby prawne. Wspólnikami spółki jawnej mogą być obywatele polscy oraz osoby fizyczne nieposiadające obywatelstwa polskiego, a w przypadku osób prawnych – osoby prawne z siedzibą na terenie Polski i poza jej granicami. Można wyróżnić dwa podstawowe sposoby powstania spółki jawnej. Pierwszy to powstanie spółki jawnej poprzez zawarcie przez dwie lub więcej osób umowy spółki jawnej. W tym przypadku spółka powstaje „od podstaw”, w sposób pierwotny. Jednak spółka jawna może również powstać wskutek przekształcenia w tę spółkę spółki cywilnej lub handlowej spółki osobowej lub kapitałowej. W przypadku przekształcenia spółki cywilnej lub innej spółki handlowej w spółkę jawną, nowa spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Od 8 stycznia 2009 r. nie obowiązuje już obligatoryjne przekształcenie spółki cywilnej w jawną po przekroczeniu limitu obrotów z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 214, poz. 1343). W związku z tym przekształcenie spółki cywilnej w jawną może nastąpić tylko dobrowolnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK