| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Dalsze istnienie spółki

W określonych wypadkach spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią. Jeżeli umowa nie zawiera odpowiednich zapisów dotyczących dalszego istnienia spółki, wówczas wspólnicy powinni dokonać uzgodnień w kwestii dalszego istnienia spółki. W przypadku śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnicy powinni dokonać takiego uzgodnienia niezwłocznie, natomiast w razie wypowiedzenia – przed upływem terminu wypowiedzenia. W przypadku niedokonania wymaganych uzgodnień spadkobierca wspólnika, syndyk lub wspólnik, który wypowiedział umowę spółki, a także jego wierzyciel mogą domagać się przeprowadzenia likwidacji spółki.
W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki lub śmierci wspólnika należy oznaczyć wartość udziału kapitałowego wspólnika w celu rozliczenia ze wspólnikiem, jego spadkobiercą lub syndykiem. Wartość udziału kapitałowego oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Jako dzień bilansowy należy przyjąć w przypadku:
● wypowiedzenia umowy spółki – ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia,
● śmierci wspólnika lub ogłoszenia jego upadłości – dzień śmierci wspólnika albo dzień ogłoszenia upadłości,
● wyłączenia wspólnika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu – dzień wniesienia pozwu.
Obliczony na podstawie sporządzonego bilansu udział kapitałowy powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze. Jeżeli sporządzony bilans wskaże ujemną wartość udziału kapitałowego wspólnika, wówczas wspólnik lub jego spadkobierca zobowiązany jest wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość. Rozliczenie wspólnika ze spółką w przypadku jego wyłączenia ze spółki, wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki oraz w innych wskazanych wyżej sytuacjach obejmuje również zagadnienia uczestnictwa w zysku lub w stracie spółki. Wspólnik występujący ze spółki albo spadkobierca wspólnika uczestniczą w zysku i stracie ze spraw, które w chwili wystąpienia wspólnika lub jego śmierci nie zostały jeszcze zakończone. Jeżeli w spółce składającej się tylko z dwóch wspólników po stronie jednego z nich zaistniał powód rozwiązania spółki, wówczas sąd może przyznać drugiemu wspólnikowi prawo do przejęcia majątku spółki z obowiązkiem rozliczenia się z występującym wspólnikiem.
Zapamiętaj
Wspólnik występujący albo spadkobierca wspólnika uczestniczą w zysku i stracie ze spraw jeszcze niezakończonych, ale nie mają oni wpływu na ich prowadzenie. Mogą jednak żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK