| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Jak prowadzić działalność w formie spółki jawnej

Podstawowym typem spółki handlowej jest spółka jawna. Ma ona osobowy charakter, co oznacza, że istotne znaczenie mają przede wszystkim wspólnicy, a nie zgromadzony kapitał. Spółka jawna jest odrębnym od wspólników podmiotem praw i obowiązków, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców rozpoczynających własną działalność. Nadaje się bowiem zarówno do prowadzenia niewielkiej firmy, jak i do działania w większym rozmiarze. Jej odrębna podmiotowość daje wspólnikom bezpieczeństwo w przypadku, gdy interes się nie powiedzie. Oczywiście wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności to decyzja na dłuższy czas, jednak jej rozpoczęcie w formie spółki jawnej pozwala na wstępne zbadanie rynku, a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy zrobione przez nas założenia dotyczące naszego przedsięwzięcia są realne.

Odpowiedzialność wspólników

Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31 k.s.h. (art. 22 § 2 k.s.h.). Zobowiązania spółki obejmują zarówno zobowiązania cywilnoprawne, jak i obciążenia publicznoprawne. Długi cywilne mogą wynikać zarówno z umów i innych czynności prawnych, jak i zobowiązań ustawowych (np. bezpodstawnego wzbogacenia lub deliktów). Za zobowiązania spółki jawnej powstałe po dniu wpisania tej spółki do rejestru prawo przewiduje tzw. subsydiarną odpowiedzialność wspólników. Wierzyciel spółki może bowiem prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika przesądza zatem o kolejności prowadzenia egzekucji w celu zaspokojenia roszczenia wierzyciela spółki jawnej. Nie stanowi ona jednak przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Subsydiarna odpowiedzialność wspólnika nie dotyczy zobowiązań spółki powstałych przed jej wpisem do rejestru. W odniesieniu do tych zobowiązań wierzyciel spółki nie musi zatem w pierwszej kolejności kierować egzekucji do majątku spółki, a dopiero w przypadku bezskuteczności tej egzekucji kierować jej do majątku jednego, kilku lub wszystkich wspólników spółki. Wierzyciel może w tym przypadku przyjąć dowolną kolejność prowadzenia egzekucji swojej wierzytelności. Osoba przystępująca do spółki odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia. Oznacza to, iż osoba przystępująca do spółki jawnej odpowiada w ten sam sposób jak wspólnicy, którzy uczestniczą w tej spółce od momentu jej powstania. W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki. W tym przypadku również nie występuje rozgraniczenie czasowe zobowiązań spółki, za które odpowiada osoba, na którą nastąpiło przeniesienie przez dotychczasowego wspólnika ogółu praw i obowiązków w spółce. Warto podkreślić, że w przypadku zawarcia umowy spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo, wspólnik odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki do wartości wniesionego przedsiębiorstwa według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.
PRZYKŁAD
1 stycznia 2009 r. spółka jawna „Kasjopea” zajmująca się działalnością turystyczną przyjęła, modyfikując umowę spółki, nowego wspólnika prowadzącego wcześniej jednoosobową działalność gospodarczą w tej samej branży. Pod koniec marca okazało się, że nowy wspólnik miał długi wynoszące ok. 160 000 zł. Przedsiębiorstwo zostało wycenione na 120 000 zł. W takiej sytuacji wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za długi powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa, ale tylko do kwoty 120 000 zł. Miarodajne dla oszacowania wierzytelności będą jednak ceny z chwili spłaty długu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK