| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dlaczego warto posiadać podpis elektroniczny

Dlaczego warto posiadać podpis elektroniczny

Wiele firm posiada już elektroniczny uniwersalny podpis kwalifikowany. Wykorzystywany jest on najczęściej do składania deklaracji elektronicznych i wystawiania elektronicznych faktur, ale nie tylko. Posiadanie podpisu elektronicznego jest wymagane również w elektronicznych kontaktach z ZUS (e-ZUS), Krajowym Rejestrem Sądowym (e-KRS), z urzędem statystycznym prowadzącym rejestr podmiotów gospodarczych (e-REGON).

Kiedy można stosować podpis elektroniczny

Obowiązek stosowania tego podpisu istnieje również w przypadku korzystania z elektronicznego systemu przekazywania comiesięcznych raportów do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
Z elektronicznego kwalifikowanego podpisu można również korzystać, przekazując elektronicznie dokumenty do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (e-PFRON), choć w tym przypadku stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie jest obowiązkowe.
Należy podkreślić, że ze względów bezpieczeństwa obrotu kwalifikowany podpis elektroniczny może być przydatny w wielu dziedzinach życia gospodarczego, nawet gdy jego stosowanie nie jest obowiązkowe. Podpis elektroniczny można na co dzień stosować w biznesie przy:
● wymianie dokumentów drogą elektroniczną z zapewnieniem poufności,
● składaniu drogą elektroniczną dokumentów, wniosków,
● wydawaniu pozwoleń,
● rejestracji i innych czynnościach dokonywanych w urzędach publicznych,
● przeprowadzaniu operacji bankowych,
● zawieraniu umów,
● korzystaniu przez Internet z zasobów firmowych,
● aukcjach internetowych oraz e-przetargach,
● korespondencji z instytucjami finansowymi - bankami, firmami ubezpieczeniowymi, leasingowymi,
● korzystaniu z usług elektronicznego notariatu,
● przesyłaniu dokumentacji medycznej - kart pacjentów, elektronicznych recept,
● wysyłaniu korespondencji wewnętrznej firmy - z pracownikami, filiami, oddziałami,
● wysyłaniu wszelkiej korespondencji z kooperantami firmy - oferty, zamówienia, umowy, kontrakty.
 
Jak uzyskać elektroniczny podpis kwalifikowany

Chcąc uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny, podatnik/płatnik musi zgłosić się do jednego z trzech kwalifikowanych polskich centrów certyfikacji. Są nimi:
● Certum, www.certum.pl,
● Sigillum, www.sigillum.pl,
● Szafir, www.kir.pl.
Pod wskazanymi adresami stron www zamieszczone są szczegółowe instrukcje i podręczniki, jak przejść procedurę uzyskania certyfikatu kwalifikowanego w danym centrum certyfikacji. formularz zgłoszenia certyfikacyjnego (również do pobrania na stronach) najczęściej można przesłać drogą e-mail, jak też złożyć osobiście w punkcie rejestracyjnym danego centrum. podstawowymi dokumentami tożsamości, jakie należy przedstawić, chcąc uzyskać certyfikat, jest dowód osobisty lub paszport. wszelkie procedury związane z uzyskaniem podpisu elektronicznego ustalają jednak centra certyfikacji i do nich należy kierować wszystkie zapytania w tej sprawie. kompletny zestaw do składania podpisu elektronicznego składa się z:
● karty mikroprocesorowej,
● czytnika,
● oprogramowania.
Koszty zakupu takiego zestawu są podobne w skali Polski i wahają się w granicach 300-600 zł, w zależności od cennika usług danego centrum certyfikacji. Certyfikat ważny jest rok lub dwa lata, po czym konieczne jest jego odnowienie (koszt odnowienia to ok. 100 zł).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »