| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Organizacja i funkcjonowanie rady pracowników w firmie

Rada pracowników jest organem przedstawicielskim powołanym u pracodawców zatrudniających powyżej 50 osób. Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników m.in. o stanie zatrudnienia oraz konsultowania z nimi planowanych zmian w zakładzie pracy.

PO CO RADA PRACOWNIKÓW
 
Obowiązek informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji został na Polskę nałożony dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/14/WE z 11 marca 2002 r. (DzUrz WE L 80 z 23.03.2002 r., s. 29-34). Niemniej jednak tworzona w pośpiechu ustawa nie tylko nie ułatwiła dialogu między pracodawcą a pracownikami, ale przez wiele niejasności i rozbieżności wręcz go utrudniła. Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550; dalej zwana ustawą o radach pracowników) obowiązuje niemal 3 lata i w tym czasie zdołano już wypracować pewne schematy, które rzeczywiście umożliwiają tworzenie i funkcjonowanie rad pracowników w zakładach pracy.
Rada pracowników to organ, którego celem jest przekazywanie informacji i przeprowadzanie konsultacji w kwestiach najważniejszych dla pracowników. Informowanie to przekazywanie radzie pracowników danych w sprawach dotyczących pracodawcy umożliwiających zapoznanie się z daną sprawą (art. 2 pkt 2 ustawy o radach pracowników). Konsultacje obejmują natomiast wymianę poglądów oraz podjęcie dialogu pomiędzy pracodawcą a radą pracowników (art. 2 pkt 3 ustawy o radach pracowników).
 
POJĘCIE PRACODAWCY
 
Obowiązek tworzenia rad pracowników dotyczy tych pracodawców, którzy wykonują działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników (art. 1 ust. 2 ustawy o radach pracowników). Ponieważ ustawa nie zawiera dokładnej definicji „wykonywania działalności gospodarczej”, ani nie odsyła w tej kwestii do żadnego innego aktu powstał problem, kto tak naprawdę musi powoływać radę.
Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest działalność:
• wytwórcza,
• budowlana,
• handlowa,
• usługowa oraz
• poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także
• czynność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Natomiast zgodnie z interpretacją Państwowej Inspekcji Pracy z 1 września 2006 r. (GNP-152-4560-432/06/PE) w tej kwestii należy sięgnąć do źródła, czyli dyrektywy 2002/14/WE. Zgodnie z tym dokumentem przedsiębiorstwem jest przedsiębiorstwo publiczne lub prywatne, prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na to, czy jego celem jest osiągnięcie zysku czy też nie. W związku z tym PIP uznała, że „wykonywanie działalności gospodarczej” musi być rozumiane szerzej niż w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Do definicji ustawowej należy bowiem dodać aspekt zarobkowy. W związku z tym podczas ustalania, czy pracodawca ma tworzyć radę czy też nie, należy wziąć pod uwagę definicję działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności oraz dodać zastrzeżenie, że nie ma znaczenia, czy wykonywana działalność przynosi zyski czy też nie.
WaŻne!
Spod działania ustawy o radach pracowników nie zostały wyłączone zakłady budżetowe. Należy więc uznać, że jeżeli zatrudniają co najmniej 50 pracowników i prowadzą działalność gospodarczą, także muszą tworzyć radę pracowników.
Z tworzenia rad pracowników zostali natomiast zwolnieni pracodawcy zatrudniający minimum 50 pracowników, którzy:
• nie prowadzą działalności gospodarczej (np. administracja rządowa i samorządowa, niektóre szkoły czy sądy),
• do 26 maja 2006 r. zawarli z pracownikami porozumienie o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, gdzie warunki tej współpracy są takie same lub bardziej korzystne jak w obowiązującej ustawie o radach pracowników.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK