| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o układach zbiorowych

Wszystko o układach zbiorowych

Kryzys na rynkach finansowych, który zatacza coraz szersze kręgi, skłania pracodawców do reakcji i cięcia kosztów zatrudnienia. W tym „Poradniku” opisujemy możliwości zgodnych z prawem oszczędności na gruncie zbiorowego prawa pracy. Układy zbiorowe pracy zawierają przepisy zakładowego prawa pracy. Pracodawca, który wydał taki akt, nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy czy wynagradzania, pod warunkiem że ich konieczna treść znajduje się w układzie.

Czas trwania układu

Układ zawiera się w formie pisemnej na czas nieokreślony lub na czas określony. W razie zawarcia układu na czas określony, strony mogą przed upływem terminu obowiązywania układu przedłużyć jego obowiązywanie na czas określony lub uznać układ za zawarty na czas nieokreślony. Jeżeli strony nie określiły okresu trwania układu zbiorowego pracy, przyjmuje się, że układ został zawarty na czas nieokreślony.
Układ może być zawarty dla pracowników danego pracodawcy (zakładowy) albo dla pracowników danej branży czy na danym terenie (ponadzakładowy). Są jeszcze tzw. układy ogólnokrajowe, o których mowa w art. 2 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz.U. nr 100, poz. 1080 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 240, poz. 2407). Do tego typu układów stosuje się przepisy ogólne o układach zbiorowych pracy (art. 239-24113 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33) z wyłączeniem jednak rozwiązań prawnych o wstępowaniu w prawa i obowiązki strony układu przez organizacje pracowników, które nie uczestniczyły w zawieraniu układu (art. 2419 § 3-5 k.p.). Zawarcie układu dla pracowników zatrudnionych w jednostkach budżetowych, zakładach budżetowych oraz gospodarstwach pomocniczych jednostek budżetowych może nastąpić wyłącznie w ramach środków finansowych będących w ich dyspozycji, w tym wynagrodzeń określonych na podstawie odrębnych przepisów (art. 240 § 4 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK