| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Dzień rozwiązania umowy
 
Okres wypowiedzenia umowy o pracę oznaczony w miesiącach rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem złożonego przed rozpoczęciem tego okresu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę, ponieważ instytucja okresów wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony została unormowana w sposób szczególny i pełny w kodeksie pracy. Uznanie, że pracownik pozostaje w okresie wypowiedzenia od daty złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, prowadziłoby w istocie do przedłużenia ustawowych okresów wypowiedzenia i nie dawałoby się pogodzić z tymi prawami i obowiązkami stron, jakie wiążą się z pozostawaniem pracownika w okresie wypowiedzenia (wyrok SN z 8 listopada 1988 r., sygn. akt I PRN 48/88, PiZS z 1989 r. nr 2-3, s. 69). Tę samą zasadę należy odnieść do okresu wyrażonego w tygodniach. Okresy wyrażone w tygodniach muszą kończyć się w sobotę, a w miesiącach - w ostatnim dniu miesiąca. Bieg okresu wypowiedzenia liczy się w ten sposób, aby ostatni dzień ustawowego okresu przypadał na datę określoną przez pracodawcę jako dzień zakończenia stosunku pracy. Jeżeli upływ okresu wypowiedzenia przypaść ma na dzień ustawowo wolny od pracy, dzień ten przyjmuje się jako termin rozwiązania stosunku pracy. Trzeba pamiętać, że okres wypowiedzenia nie zaczyna biec od momentu złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu. Po prostu odejmujemy od końcowej daty (rozwiązania stosunku pracy) ilość miesięcy bądź tygodni okresu wypowiedzenia. W ten sposób odcinek czasowy od dojścia oświadczenia woli o wypowiedzeniu do adresata do pierwszego dnia okresu wypowiedzenia jest zwykłym stosunkiem pracy i np. pracodawca nie może w tym czasie wysłać pracownika na przymusowy urlop.
PRZYKŁAD
Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie w poniedziałek 29 grudnia 2008 r. Okresy wypowiedzenia będą kształtowały się następująco w zależności od rodzaju umowy:
• umowa na okres próbny na 2 tygodnie rozwiąże się w piątek 2 stycznia 2009 r.;
• umowa na okres próbny dłuższy niż 2 tygodnie, ale krótszy niż 3 miesiące, rozwiąże się w sobotę 10 stycznia;
• umowa na okres próbny na 3 miesiące rozwiąże się w sobotę 17 stycznia;
• umowa na czas określony zawarta na co najmniej 6 miesięcy z zastrzeżoną możliwością wypowiedzenia rozwiąże się w sobotę 17 stycznia;
• umowa na czas nieokreślony, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, rozwiąże się w sobotę 17 stycznia;
• umowa na czas nieokreślony, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, ale krócej niż 3 lata, rozwiąże się w sobotę 31 stycznia;
• umowa na czas nieokreślony, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata, rozwiąże się we wtorek 31 marca 2009 r.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK