| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Okres wypowiedzenia
 
Podstawową informacją dla obydwu stron stosunku pracy jest kodeksowy czas trwania okresów wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas zastępstwa wynosi 3 dni robocze. W tym przypadku wypowiedzenie zawsze jest trzydniowe - bez względu na to, na jak długo była zawarta umowa na zastępstwo. W przypadku umów na okres próbny okres wypowiedzenia liczący:
• 3 dni przy umowie na czas nie dłuższy niż 2 tygodnie obejmuje pełne trzy kolejne dni po dniu, w którym złożono oświadczenie woli o wypowiedzeniu,
• tydzień przy umowie na czas dłuższy niż 2 tygodnie i nie dłuższy niż 3 miesiące mija w sobotę następującą po upływie tygodnia od dnia wypowiedzenia,
• 2 tygodnie przy umowie na okres 3 miesięcy mija w sobotę następującą po upływie dwóch tygodni od dnia wypowiedzenia.
Jako dni robocze należy tutaj rozumieć wszystkie dni, łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy. Pracownik w okresie wypowiedzenia może korzystać z tych samych uprawnień, które obejmują również prawo do wynagrodzenia, a które przysługują pozostałym pracownikom. Istnienie po stronie pracownika będącego w okresie wypowiedzenia tych samych praw pracowniczych, co u pozostałej części załogi potwierdził SN w wyroku z 13 listopada 1990 r. (sygn. akt I PR 352/90, OSP z 1992 r. nr 3, poz. 55), w którym czytamy: każda podwyżka wynagrodzeń przyznana wszystkim pracownikom obejmować musi również pracownika będącego w okresie wypowiedzenia.
W umowie na czas nieokreślony okres wypowiedzenia uzależniony jest od zakładowego stażu pracy, co oznacza, że zależy on od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W sytuacji gdy pracownik był kilkakrotnie zatrudniany przez tego samego pracodawcę, nawet, jeśli było to zatrudnienie przerywane, przy obliczaniu stażu należy brać pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia a nie tylko okresy ciągłe. I tak, przy umowach na czas nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi:
• 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
• 1 miesiąc, jeśli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
• 3 miesiące, jeśli był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do stażu pracy nie wlicza się czasu korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego. Warto podkreślić, że okresy wypowiedzenia - gdy zezwala na to przepis - mogą być skracane i wydłużane. Możliwe jest np. wydłużenie okresu wypowiedzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony, jeśli zajmował on stanowisko związane z odpowiedzialnością materialną za mienie powierzone. O wydłużeniu tego okresu mogą zdecydować strony umowy w dowolnym czasie - może to dotyczyć 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, który można wówczas wydłużyć do 1 miesiąca oraz miesięcznego okresu, który podlegać może wydłużeniu do 3 miesięcy. Można także skrócić okresy wypowiedzenia, z tym że zasadniczo dzieje się to już po dokonaniu wypowiedzenia przez jedną ze stron. O skróceniu pracodawca i pracownik decydują wspólnie na podstawie porozumienia. Z kolei jednostronne wypowiedzenie i jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przewiduje art. 361 k.p. Zgodnie z jego treścią, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji, albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do jednego miesiąca. Wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Oprócz tego aktualna może okazać się konieczność wypłacenia odprawy ze zwolnień grupowych (w trybie art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 86, poz. 525)2.
NASZA RADA
• Kodeksowe okresy wypowiedzenia mają charakter okresów sztywnych. Oznacza to, że nie mogą być zmieniane w drodze umowy o pracę, chyba że jest to korzystne dla pracownika.
• Pracownikowi zatrudnionemu u jednego pracodawcy na pełnym etacie, a u drugiego - na połowie etatu, okres wypowiedzenia oblicza się oddzielnie, stosownie do okresu zatrudnienia podlegającego zaliczeniu do podstawy ustalenia okresu wypowiedzenia u każdego z tych pracodawców.
CO NA TO SĄD?
Zastrzeżenie w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony dwunastomiesięcznego okresu wypowiedzenia tej umowy przez zakład pracy jest dopuszczalne na podstawie art. 18 § 2 k.p.
Uchwała SN z 9 listopada 1994 r., sygn. akt I PZP 46/94, OSNAPiUS z 1995 r. nr 7, poz. 87
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK