| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

Konkretyzacja obowiązków pracowniczych
 
Od zmiany warunków pracy i płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego należy odróżnić konkretyzację obowiązków pracowniczych, która nie uzasadnia sięgania po art. 42 k.p. Konkretyzacja dopuszcza przesunięcie pracownika na inne stanowisko pracy, bez istotnej zmiany zarówno jego obowiązków, jak i wysokości wynagrodzenia. Rozróżnienie pojęciowe między konkretyzacją obowiązków a zmianą istotnych warunków umowy nie jest przy tym dostatecznie ostre, co pozwala na różne interpretacje. Możemy jednak przyjąć, że wypowiedzenie zmieniające nie jest konieczne, gdy zmiana dotyczy ubocznych warunków umowy o pracę, nie ingerując w sposób istotny w treść stosunku pracy.
PRZYKŁAD
Informatyk pracujący w dziale programowania został przeniesiony do działu administrowania wewnętrznymi systemami informatycznymi bez zmiany pensji. Do zadań pracownika w dalszym ciągu należało programowanie, tylko na innym, jego zdaniem trudniejszym polu. W takiej sytuacji wypowiedzenie zmieniające nie jest konieczne. Jak wskazał SN w wyroku z 19 lutego 1976 r., sygn. akt I PRN 5/76, OSN z 1976 r. nr 10, poz. 226): wyznaczenie pracownikowi przez pracodawcę innego miejsca zatrudnienia przy zachowaniu dotychczasowego rodzaju pracy i wynagrodzenia, mieści się w ramach pracowniczego podporządkowania i nie wymaga wypowiedzenia warunków pracy i płacy, jeżeli szczególne okoliczności pracy nie uzasadniają odmiennej oceny.
 
Pogorszenie warunków płacowych i czas pracy
 
Zazwyczaj z wypowiedzeniem zmieniającym będziemy mieli do czynienia, gdy zajdzie potrzeba obniżenia pensji pracownikowi, czyli pogorszenia jego warunków płacowych. W takim wypadku przyjmuje się, że każde nominalne obniżenie pensji dla swej skuteczności wymaga wypowiedzenia zmieniającego. Jak wskazał SN w wyroku z 29 października 1980 r. (sygn. akt I PRN 108/80, OSN z 1981 r. nr 7, poz. 133): obniżenie wynagrodzenia wynikającego ze stawki osobistego zaszeregowania przy podwyższeniu wysokości premii, która nie stanowi stałego składnika wynagrodzenia, uzasadnia konieczność stosowania wypowiedzenia zmieniającego. Nawet w przypadku, gdy pracodawca chce dostosować warunki płacy określone w umowie przez obniżenie ich do poziomu obowiązujących przepisów płacowych, musi wypowiedzieć pracownikowi warunki płacy. Można zatem stwierdzić, że obniżenie pensji jest możliwe tylko przy zachowaniu formalnych rygorów, chyba że pracownik wyrazi na nie w sposób wyraźny zgodę (tzw. porozumienie zmieniające).
Podobnie - w odniesieniu do zmiany organizacji czasu pracy wyraźnie zastrzeżonego w umowie konieczne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. W sytuacji gdy pracownik zastrzega sobie w umowie określone godziny, w jakich będzie wykonywał pracę, przez co uczyni godzinowy rozkład czasu pracy istotnym elementem umowy - do jego zmiany również może dojść tylko tą drogą. Jeżeli jednak pracownik takiego zastrzeżenia nie uczynił, nie może uchylić się od wykonywania pracy w godzinach wyznaczonych przez pracodawcę (wyrok SN z 20 listopada 1970 r., sygn. akt I P 379/70, OSPiKA z 1972 r. nr 11, poz. 205). Natomiast wprowadzone w zakładzie pracy przejętym od dotychczasowego pracodawcy w trybie art. 231 § 1 k.p. nowe warunki płacowe, ustalone regulaminem, niezawierające regulacji obowiązujących w przejętej firmie, dotyczących nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych, nie niweczą uprawnień pracowników w tym zakresie, a zasady ich przyznawania nie mogą być dowolne, zmienione przez pracodawcę bez wypowiedzenia indywidualnych warunków płacy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »