| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

Wszystko o wypowiadaniu umów o pracę

W czasach kryzysu sprawą newralgiczną dla wielu firm staje się skuteczne i tanie przeprowadzenie zwolnień. Sprawna restrukturyzacja zatrudnienia pozwala bowiem na znaczne oszczędności nie tylko w wymiarze finansowym, ale również czasowym i organizacyjnym. Pracownik zwolniony zgodnie z prawem jest przecież mniej skory do odwoływania się do sądu i oszczędza tym samym pracodawcy licznych kłopotów.

WYPOWIEDZENIE ZMIENIAJĄCE
 
Oprócz wypowiedzenia definitywnego, którego skutkiem jest rozwiązanie stosunku pracy, prawo przewiduje też możliwość dokonania wypowiedzenia zmieniającego, a więc zmiany warunków wynikających z umowy o pracę na niekorzyść pracownika.
Warunki pracy i płacy
 
Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Wypowiedzenie zmieniające polega na jednostronnym złożeniu oświadczenia woli przez wypowiadającego w kwestii zmiany istotnych warunków umowy bez naruszenia więzi łączącej pracodawcę z pracownikiem. W konsekwencji wypowiedzenie złożone pracownikowi jest dokonane w momencie, w którym doszło do niego w sposób pozwalający zapoznać się z treścią oświadczenia pracodawcy, choćby pracownik odmówił zapoznania się z nim, czy też w ogóle nie zapoznał się, bo np. nie odebrał pisma na poczcie (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Od tej chwili można też odwoływać się od wypowiedzenia do sądu. Zgodnie zresztą z ogólną zasadą polskiego prawa pracy oświadczenia woli nawet wadliwe są skuteczne i wywołują skutki prawne w sferze praw i obowiązków stron stosunku pracy. Dopiero sąd może je ubezskutecznić. Dlatego skuteczne choć wadliwe będzie wypowiedzenie zmieniające dokonane mailem lub faksem (z uwagi na brak własnoręcznego podpisu pracodawcy).
ZAPAMIĘTAJ
Od wypowiedzenia definitywnego wypowiedzenie zmieniające różni się przede wszystkim tym, że stanowi propozycję kontynuowania zatrudnienia, tyle że na zmienionych warunkach. Jeżeli pracownik wyrazi na zmianę zgodę, dochodzi do przekształcenia dotychczasowego stosunku pracy. Odmowa prowadzi do jego ustania.
Przyjęcie przez pracownika nowych warunków pracy lub płacy powoduje, że stosunek pracy trwa nadal. Jak wskazał SN w wyroku z 4 października 1979 r. (sygn. akt I PRN 117/79, OSN z 1980 r. nr 3, poz. 61): niedopuszczenie pracownika do pracy w błędnym przekonaniu, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia z powodu odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków, uprawnia pracownika do wystąpienia do sądu z wnioskiem o ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami niezależnie od orzeczenia o wynagrodzenie przysługującego na podstawie art. 81 § 1 k.p. Artykuł 42 k.p. ma zastosowanie do wszystkich rodzajów umów, które mogą być wypowiedziane. Dotyczy to umowy o pracę na czas nieokreślony, czas próbny i umowę na czas określony z uwzględnieniem warunków przewidzianych art. 33 k.p. Oznacza to, że wypowiedzenie zmieniające przy umowie na czas określony jest możliwe tylko wtedy, jeśli możliwość wypowiedzenia (i to definitywnego) została przez strony przewidziana w umowie zawartej na dłużej niż 6 miesięcy. Pewnym ułatwieniem jest fakt, że umowa taka może być wypowiedziana nawet przed upływem 6 miesięcy jej trwania (o ile była przewidziana na czas dłuższy niż 6 miesięcy). Istotnym elementem w konstrukcji wypowiedzenia zmieniającego jest propozycja nowych warunków. W przypadku braku tego ostatniego uznaje się, że wypowiedzenie zmieniające nie zostało dokonane. W konsekwencji oświadczenie złożone przez pracodawcę dotyczące wypowiedzenia warunków dotychczasowych nie wywołuje zamierzonych skutków.
PRZYKŁAD
Pracodawca wypowiedział pracownikowi warunki wynagradzania, nie ustalając jednak nowych zasad. W oświadczeniu o wypowiedzeniu znalazło się sformułowanie „w ciągu dwóch tygodni od niniejszego wypowiedzenia pracodawca zaproponuje pracownikowi nowe warunki wynagradzania”. Takie pismo, technicznie rzecz ujmując, nie jest wypowiedzeniem zmieniającym - w praktyce może wywrzeć skutki prawne dopiero po uzupełnieniu o nowe warunki wynagradzania.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK